Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Iedzīvotājus laukos pieņems arī turpmāk

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 01.06.2015.

Iedzīvotājus laukos pieņems arī turpmāk
Burtu lielums

Ar tikšanos Vestienas pagasta pārvaldē pagājušajā nedēļā noslēdzās Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieka Agra Lungeviča gada sākumā iesāktais iedzīvotāju pieņemšanas maratons. Taču, kā sarunā atklāja Madonas novada pašvaldības vadītāja vietnieks, tas nav bijis vienreizējs pasākums un iedzīvotājus laukos viņš pieņems arī turpmāk.

– Esmu nolēmis rudenī taisīt otro tūri jeb turpināt iesākto un vēlreiz apmeklēt visus 14 Madonas novada pagastus, neraugoties uz to, ka dažviet aktivitāte bija visai zema un šo iespēju izmantoja vien daži iedzīvotāji. Varbūt tas ir tāpēc, ka dažos pagastos nav tādu samilzušu problēmu, kur būtu nepieciešama domes iejaukšanās vai palīdzība. Katrā ziņā individuālās sarunas ar iedzīvotājiem vērtēju pozitīvi. Tā bija vērtīga pieredze, jo uzzināju arī dažas lietas, kas man bija jaunums. Vēlreiz pārliecinājos par to, ka šādas tikšanās ar iedzīvotājiem ir vajadzīgas arī viņu dzīvesvietā. Pārsvarā iedzīvotāji ieradās ar dažādiem problēmjautājumiem, bet daži – arī lai pastāstītu ko labu. Pārliecinājos, ka par dažām lietām trūkst skaidrojuma, tai skaitā gan par pašvaldības darbu, gan iecerētajiem projektiem un atsevišķiem domes lēmumiem, bet tas ir tikai normāli, ja tiek izrādīta šāda interese. Ar cilvēkiem jau ir jārunā, – akcentēja Agris Lungevičs.

Daudziem bija jaunums
Viņš atzina, ka ne visi bija sapratuši piedāvāto tikšanās formātu: – Vairums joprojām gaida publiskās tikšanās, kad tiek uzdoti jautājumi, vairāk tiek stāstīts, visi klausās atbildes, kā arī iesaistās diskusijā. Tas, ka notiek iedzīvotāju individuāla pieņemšana, daudziem bija jaunums, jo nekad iepriekš tā neesot bijis, kad kāds no novada deputātiem brauktu uz pagastiem un pieņemtu iedzīvotājus, līdz ar to pārslēgšanās uz jauno formātu vēl nebija notikusi. Domāju, ka pēc šī brauciena iedzīvotājiem būs izveidojusies lielāka izpratne par to, ka uz pieņemšanu jānāk ar savu konkrētu problēmu, jo tā ir iespēja vairāk jautāt, nevis klausīties.
Vaicāts, vai nav nodoma, tiekoties nākamreiz, pirms individuālās pieņemšanas sarīkot arī kopīgu tikšanos ar iedzīvotājiem, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks pieļāva šādu iespēju.
– Ja būs kādi novada pašvaldības līmeņa vēstījumi, kas skars visus iedzīvotājus, formātu varētu arī pamainīt un uzrunāt lielāku auditoriju. Vasarā būs laiks to visu pārdomāt un izvērtēt. Dažās pagasta pārvaldēs ierados precīzi noteiktajā laikā, līdz ar to neapmeklēju pagasta iestādes, bet tas viss ir labojams, – uzskata Agris Lungevičs.
Visvairāk apmeklētā iedzīvotāju pieņemšana ir bijusi Kalsnavā – atnākuši 15. Labi apmeklētas tikšanās bijušas arī Dzelzavā un Barkavā, pārējos pagastos ieradušies vidēji pieci seši, bet dažos – divi trīs cilvēki. Priecē, ka nebija neviena pagasta, kur uz pieņemšanu nebūtu atnācis neviens cilvēks.
Sarunas raisījās par dažādām jomām, bet visgrūtāk atbildēt bija tad, kad domu apmaiņa skāra darbavietu radīšanu, tāpat problemātiska (kā, piemēram, Dzelzavas pagastā) ir daudzdzīvokļu māju apsaimniekošana, bet tas nav vienā dienā atrisināms un sakārtojams, tam ir nepieciešami arī lieli finanšu ieguldījumi.

Raksturo kā darba vizīti
Vestienā ar Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku tikās četri iedzīvotāji.
– Galvenokārt pārrunājām ar izglītību un sportu saistītas aktualitātes, bet viens iedzīvotājs vērsa uzmanību, ka nedaudz ir problēmas ar medicīnas pakalpojumu pieejamību Madonas slimnīcā, kur ilgi jāstāv rindā uz procedūrām, taču tas ir aktuāli ne tikai pie mums, bet arī visā valstī. Vestienā ļoti lielu uzmanību ir guvis orientēšanās sports, un vasarā notiks orientēšanās sacensības, kurās piedalīsies arī skolēni, tāpēc būtu svarīgi reizi nedēļā nodrošināt autobusu, ko pašvaldība, manuprāt, var izdarīt. Saturīga saruna izvērtās ar Vestienas pamatskolas direktori Veru Gutāni par skolas lietām un tās attīstību, skolēnu skaitu, kas ir mazs, bet beidzamajos gados dzimstība Vestienas pagastā ir uzlabojusies, daži jaunie vecāki ir atgriezušies arī no Rīgas, un skolēnu skaits turpmākajos gados varētu vairs nesamazināties. Attiecībā uz šīs skolas nākotni jāsaprot, ka tā tomēr ir Madonas novada pierobežas skola un, visticamāk, ja tā tiktu reformēta, skolēni aizplūstu uz tuvākajiem kaimiņu novadiem – Ērgļiem un Vecpiebalgu, ko Madonas novada pašvaldība izjustu kā finansiālu triecienu skolu savstarpējos norēķinos, par darbavietu zudumu un negatīvo ietekmi uz ciemata attīstību nemaz nerunājot. Katrā ziņā skolu Vestienā ir jācenšas saglabāt maksimāli ilgi. Savukārt ar pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Vīli-Bērziņu pārrunājām iespēju skolu aprīkot ar centrālapkuri, kas, no vienas puses, varbūt šķiet dārgs pasākums, bet, no otras puses, ilgtermiņā atmaksātos. Apkures sezonā skola tiek apsildīta, kurinot 26 krāsnis. Tas prasa gan lielu darbu, gan lielu malkas patēriņu ziemā. Apmeklēju arī skolu, bērnudārzu, kur notika gatavošanās izlaidumam un tika aktualizēta bērnu rotaļu laukuma pilnveidošana, kam, manā skatījumā, būtu jābūt publiski pieejamam, tāpat pārrunājām bērnudārza darbu vasarā, diskutējām par to, vai lietderīgāk būtu nodrošināt autobusu un bērnus līdz rudenim varbūt vest uz bērnudārzu Sauleskalnā. Kopumā to varu raksturot kā konstruktīvu darba vizīti, –
atzīmēja Agris Lungevičs.

Vērtē pozitīvi
Pozitīvi Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieka iniciatīvu sarunā novērtēja Vestienas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Vīle-Bērziņš. Viņš uzsvēra, ka līdzīgi kā Madonas pašvaldības vadītāja vietnieks iedzīvotājus laukos varētu pieņemt arī citi domes deputāti.
– Daļai interesē arī citu, it sevišķi ilggadēju deputātu, kā, piemēram, Andra Saknes vai Bruno Kokara skatījums attiecīgi uz sociālo un medicīnas jomu, tāpat citiem jautājumiem. Noteikti interesētu arī izglītības attīstība. Novada domē jau neviena no Vestienas pagasta nav, bet tas ir arī saprotams. Vēlēšanu sistēma mums taču ir tāda, ka, lai novada domē tiktu ievēlēts kaut viens pārstāvis no mūsu pagasta, par viņu būtu jānobalso teju 90% Vestienā dzīvojošo pilsoņu, tāpēc šāda iedzīvotāju pieņemšana viņu dzīvesvietā ir nepieciešama. Protams, ar deputātiem ir iespējams tikties arī Madonā, bet ne katrs uz novada centru var aizbraukt. Turklāt lauku cilvēkam jau ieiet pašā domes ēkā ir pārbaudījums, ne katrs var uz to sadūšoties, – piebilda Artūrs Vīle-Bērziņš.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px