Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Apkures rēķini par aprīli liek vilties

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 26.05.2015.

Burtu lielums

Kaut gan kopumā aizvadītā ziema, līdzīgi kā gadu iepriekš, bija salīdzinoši silta, daļa iedzīvotāju, saņemot apkures rēķinus par aprīli, bija vīlušies – tos tomēr bija gaidījuši mazākus, bet izrādījās, ka par apkuri aprīlī ir jāmaksā tikpat vai pat vairāk nekā par martu. Nekad agrāk tā neesot bijis.

Arī SIA „Madonas siltums" siltumenerģētikas inženieris Ivars Grandāns sarunā atzina, ka aprīļa siltuma rēķini iedzīvotājiem ir gandrīz tādi paši kā martā vai pat nedaudz lielāki un daļā tie izraisot izbrīnu, bet tam esot loģisks izskaidrojums. Iepriekšējos gados apkures sezona lielā daļā daudzdzīvokļu māju beidzās ātrāk, vēlākais (ar dažiem izņēmumiem) – jau aprīļa vidū vai ap 20. datumu. Turpretī šogad vairumā māju apkures sezona ieilga gandrīz līdz aprīļa beigām vai pat maija sākumam, bet, piemēram, māja Madonā, Saules ielā 38, vēl maija vidū nebija atslēgusies no siltuma.
Kā skaidroja SIA „Madonas siltums" siltumenerģētikas inženieris Ivars Grandāns, Madonas pilsētā neskaidrību par siltuma rēķiniem nevajadzētu būt, jo jau daudzus gadus maksa tiek aprēķināta atbilstoši reālajam siltuma patēriņam katrā mājā – cik patērē, tik arī jāmaksā. Dažviet citur Madonas novadā pie tā vēl tikai sāk pierast, kā, piemēram,
Dzelzavā un Aizpurvē, kur šī bija pirmā sezona, kad vajadzēja maksāt par reāli patērēto siltumu katrā mājā. Tarifs Dzelzavā un Aizpurvē ir pat mazāks (ap 43 EUR/MWh) nekā
Madonā (50,68 EUR/MWh), bet jāmaksā bija vairāk, jo lielāks bija patēriņš. To gan ietekmē arī lielie siltuma zudumi mājās, bet kas pie tā vainīgs? Pašiem, kā atzīmēja uzņēmuma siltumenerģētikas inženieris, ir jādomā par siltuma zudumu novēršanu
vai vismaz to samazināšanu un jāsakārto māja, kurā paši dzīvo, tāpat uzmanība ir jāpievērš siltuma padeves regulēšanai.
Patlaban pirmā sezona, kurā SIA „Madonas siltums" ar siltumu nodrošināja objektus arī vairākos Madonas novada pagastos, tiek izvērtēta, bet jau tagad ir zināms, ka pašvaldības uzņēmumam tas ir nesis zaudējumus. Piemēram, Dzelzavā pietrūkstot tikai nedaudz, lai būtu „pa nullēm". Turpretī Aizpurvē zaudējumi ir lielāki, jo no katlumājas
tiek apkurinātas tikai dažas mājas, bet četriem kurinātājiem jāstrādā tāpat, un, lai arī algas viņiem ir mazākas nekā Madonā, kopējie izdevumi tāpat ir pietiekami lieli. Izskatās, ka tarifam arī te vajadzētu būt apmēram tādam pašam kā Madonā vai pat nedaudz lielākam.
Savukārt Liezēres pagasta Ozolu ciemā siltums šajā apkures sezonā tika nodrošināts, nezinot, cik tas tiek reāli patērēts katrā ēkā, un bija jāmaksā noteiktā vidējā maksa
katru mēnesi – 1,42 eiro par kvadrātmetru, kas uz pārējo fona nemaz nav tik maza. Bet jau nākamajā sezonā, kad tiks veikta siltumtrases rekonstrukcija un ēkās uzstādīti 22
siltummezgli, būs jāmaksā par reāli patērēto siltumu. Šādas pārmaiņas gaida arī Liezēres ciema iedzīvotājus.
Bet kāpēc rēķini par apkuri aprīlī salīdzinājumā ar martu lielākajā daļā māju Madonas pilsētā tomēr nesamazinājās?
– Tas, pirmkārt, ir skaidrojams ar laikapstākļiem. Aprīlis šogad bija vējains, auksts un mitrs, līdz ar to apkures sezona ievilkās un bija daudz garāka nekā citus gadus. Otrkārt,
marta rēķinā ir mazāk apkures dienu, jo februāris ir īsais mēnesis (tikai 28 dienas) un atskaites periodā no 26. februāra līdz 26. martam dienu ir mazāk nekā, teiksim, no 26.
marta līdz 26. aprīlim. Jāņem vērā, ka siltumskaitītāja rādījumi tiek nolasīti katra mēneša 26. datumā, bet viss pārējais ir atkarīgs no uzstādītā siltuma režīma. Neko lieku siltuma
skaitītājs nesaskaita, tikai reāli patērētās megavatstundas, – uzsvēra Ivars Grandāns.
Attiecībā uz siltuma rēķiniem beidzamajās divās apkures sezonās, kad par apkuri maksājām eiro, nevis latos, jāpiebilst, ka tas, pārrēķinot latos, nav nemaz tik daudz. Šoks, iestājoties aukstām ziemām, tādām, kādas piedzīvojām, piemēram, 2011. vai 2012. gadā, mums vēl priekšā, jo diez vai psiholoģiski esam gatavi par vienu kvadrātmetru dzīvojamās platības maksāt divus eiro un vairāk. Bet to jau mēs esam darījuši un par
to varam pārliecināties, šūplādēs sameklējot „vecos rēķinus" vai ielūkojoties laikrakstā „Stars" publicētajā informācijā par siltumenerģijas patēriņu un maksu dzīvojamajās ēkās Madonas pilsētā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px