Pagājušajā piektdienā, 15. maijā, jau otro gadu norisinājās Latvijas Neatkarīgās Televīzijas (LNT) organizētā Glābēju diena, kuras svinīgajā apbalvošanas ceremonijā „Gods kalpot Latvijai" tika godināti dažādo dienestu darbinieki, kuru profesija saistīta ar cilvēku dzīvību glābšanu un kuri izšķirīgā brīdī ir rīkojušies augsti profesionāli, pašaizliedzīgi un atbildīgi.
Balva „Gods kalpot Latvijai" tika pasniegta arī trim Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigādēm no Madonas, Saulkrastiem un Talsiem.
Kā atzīst NMP dienesta direktors Armands Ploriņš: „Saņemot izsaukumus, mūsu mediķiem ik brīdi jābūt gataviem kritiskām situācijām. Tas prasa spēju ātri novērtēt situāciju, lai pieņemtu pareizus lēmumus, tāpat maksimālu koncentrēšanos un spēju strādāt neikdienišķos apstākļos, lai glābtu cilvēku dzīvības. Gandarījumu par profesionāli paveiktu darbu vairo arī lielais sabiedrības atbalsts un novērtējums."
Šā gada sākumā spēju operatīvi un profesionāli darboties neikdienišķos apstākļos kā vienotai komandai apliecināja Madonas NMP brigāde – brigādes vadītāja, neatliekamās medicīnas ārsta palīdze Anita Kozlovska, neatliekamās medicīnas ārsta palīdze Irēna Tropiņa un autovadītājs Andris Berģis. 27. janvāra rītā brigāde saņēma izsaukumu – Bērzaunes pusē mežā atrodas jauns vīrietis, kuru nopietni ievainojusi mežacūka. Vīrietim stipri asiņo ievainotā kāja, asiņošanu viņš cenšas apturēt ar žņaugu no kurpju auklas. Turklāt ziemas laikā traumas dēļ ļoti ātri var sākies ķermeņa atdzišana, kas var apdraudēt dzīvību. Brigādei īpašs izaicinājums bija operatīvi nokļūt līdz cietušajam. Tam tika izmantots gan traktors, gan arī vairāki kilometri mēroti kājām, ar cietušā draugu palīdzību iznesot pacientu no meža līdz neatliekamās palīdzības automašīnai. Negadījuma vietā mediķi stabilizēja cietušā stāvokli, pēc tam pa ceļam uz brigādes auto ar medicīniskā aprīkojuma palīdzību monitorēja vīrieša sirds ritmu un nodrošināja visu nepieciešamo palīdzību.
– Ik pa laikam gadās šādas ekstrēmas situācijas, bet ikdiena tā nav. Varbūt gadā reizi, bet tad arī vairāk iznācis palīdzēt meža izstrādātājiem, kad, piemēram, iezāģēts kājā vai traumējis koks. Bet šāds gadījums, kad cilvēku savainojis meža zvērs, bija pirmoreiz, – „Staram" stāsta Madonas neatliekamās medicīnas palīdzības brigādes vadītāja ārsta palīdze Anita Kozlovska, kas neatliekamajā palīdzībā strādā jau sešpadsmit gadu. – Bet teju vai katrā dežūrā kaut kas nopietns gadās. Tāds ir mūsu darbs. Divu praktiski vienādu izsaukumu nemēdz būt. Jāspēj ātri reaģēt konkrētajā situācijā, jāsniedz maksimālā palīdzība uz vietas un pēc tam jāizlemj, ko darīt tālāk – vai cilvēks var turpināt ārstēties mājās, vai tomēr viņš ir jāhospitalizē. Protams, ar gadiem jau nāk arī prakse, bet tāpat nepārtraukti jāmācās, jāseko līdzi visām aktualitātēm medicīnā. Prieks arī par maniem kolēģiem Irēnu un Andri, kas ir ļoti zinoši un ar kuriem ir patīkami sastrādāties – mēs tiešām darbojamies kā vienota komanda.
Arī pasniedzot balvu, tika teikts liels paldies visai brigādei, kas darbojās saskaņoti, pārliecināti un vienoti, līdz ar to izdevās cietušā stāvokli stabilizēt un laikus nogādāt viņu slimnīcā, novēršot draudus dzīvībai.
– Pasākums bija ļoti emocionāls un pārdomāts. Pirms tam LNT grupa bija ieradusies arī Madonā, lai uzfilmētu sižetu par mūsu ikdienu, ko parādīja pasākuma laikā. Pēc apbalvošanas sekoja koncerts, kurā uzstājās vairāki pazīstami mākslinieki. Prieks, ka ar mums šajā pasākumā kopā bija arī kolēģi. Tādu jauku brīžu jau dzīvē nav daudz, kad publiski tiek teikts paldies par mūsu darbu, – atzīst Anita Kozlovska.