12. maijā Praulienas pamatskolā pulcējās rakstnieces, novadnieces Ilzes Indrānes 5. literārā jaunrades konkursa dalībnieki, viņu skolotāji un žūrija.
Konkursā tika aicināti piedalīties Cesvaines, Ērgļu, Lubānas, Madonas, Varakļānu novada 6.-9. klašu skolēni, ar mērķi – attīstīt literārās jaunrades prasmes un veicināt interesi par rakstnieces Ilzes Indrānes daiļradi. Konkursa moto šoreiz bija vārdi „Bet es viņu mīlēju, mīlu un mīlēšu". Žanru un tematu konkursa dalībnieki varēja izvēlēties pēc saviem ieskatiem. Darbi līdz ar to bija gan dzejas un esejas formā, gan tradicionāla domraksta veidā. Savā mīlestībā konkursa dalībnieki bija atzinušies gan vecākiem un vecvecākiem, gan mīļiem mājdzīvniekiem, arī nedaudz iracionālām lietām.
Sarīkojumu Praulienas pamatskolā sirsnīgi un pārdomāti vadīja latviešu valodas skolotāja Margarita Šķēle, atzīstot, ka konkursa dalībnieki savos darbos ir pietuvojušies Ilzes Indrānes stilam un radošums vērojams gan viņu vārdu un tēlu meklējumos, gan tēmas dažādos pagriezienos. Pasākuma saturu bagātināja Praulienas pamatskolas skolēnu priekšnesums, ko iestudēt palīdzēja skolēnu teātra režisore Vija Miška.
Žūrijas komisijas priekšsēdētāja rakstniece Ilze Indrāne šoreiz uz sarīkojumu nebija atbraukusi, toties rakstniece katram konkursa dalībniekam pie viņa jaunrades darba bija pierakstījusi savas īpašās atziņas. Vēlāk pie Ilzes Indrānes uz Praulienas pagasta „Lejaszīlēm" devās jau konkursa dalībnieki paši.
Žūrijā līdzās rakstniecei darbojās arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja literatūras sektora vadītāja Dace Zvirgzdiņa, Kusas pamatskolas direktors Agris Sārs un Madonas pilsētas 1. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, Madonas novada latviešu valodas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Rūta Trušele.
Pasākumā skolotāja Rūta Trušele atzina, ka bija prieks lasīt skolēnu darbus un šogad ailītē, kur jāvērtē valoda, viņa varēja likt daudz aug-stākus punktus nekā iepriekš. – Ne visi no jums kļūs rakstnieki vai dzejnieki, bet radošā domāšana dzīvē palīdzēs visiem. Rakstīšana, kur jāizdomā doma, jāatrod pareizie vārdi, jāievēro kompozīcija, jums attīsta radošumu, kas savukārt palīdz arī matemātikas un fizikas uzdevumu risināšanā. Lasot darbus, sapratu, ka autoru sirsniņās mājo mīlestība, viņi prot mīlestību atpazīt un veltīt šīm jūtām īpašus vārdus.
– Viss notiek savā laikā, un arī mīlestība pie katra atnāk savā laikā, – uzrunājot skolēnus, bilda Madonas muzeja pārstāve Dace Zvirgzdiņa. – Viss, ko jūs rakstāt, – vai tas būtu par kaķēnu vai suni, vai māju, vai Dzimteni, kas jau ir pavisam nopietni, – ir rakstīts ar mīlestību. Darbi liecina, ka visnozīmīgākais cilvēks daudziem no jums šobrīd ir mamma. Lasot atsevišķus darbus, man bija jādomā arī par to, kā izveidojas cilvēks, kā no kautrīgas meitenes, piemēram, top vadītāja un līdere. Visi iesniegtie stāsti ir jūsu pašu piedzīvoti un pārdzīvoti, jūs rakstāt par to, kas jums ir svarīgi, kas jums sāp un kas jūs šobrīd interesē. Ja tas ir darīts ar sirdi, mums, žūrijai, arī tas nonāk līdz sirds dziļumiem.
Apbalvojumā visi konkursa dalībnieki saņēma Atzinības rakstu un grāmatu, savukārt viņu skolotāji – jau šovasar ziedus raisošu rožu stādu.
– Paldies visiem konkursā iesaistītajiem par darbu un mīļš sveiciens no mums – konkursa organizatoriem, – rezumēja Praulienas pamatskolas direktore Tamāra Misiņa.
AGRA VECKALNIŅA foto