Par labu tradīciju kļuvušie Stādu svētki jeb zaļais tirgus Madonā "Viss dārzam" 25. aprīļa sestdienā noritēja lieliskos pavasarīgos laikapstākļos, kad stādu audzētājiem, kas bija sabraukuši no malu malām, netrūka pircēju. Gandrīz katrs, kas atnāca uz tirgu, "aizdzina skopumu" un mājup devās ar kādu jaunu stādu savam dārziņam vai piemājas stādījumam.
Lielais pavasara darbu un stādīšanas laiks ir sācies, un ar augļu kociņu stādīšanu pat ir jāpasteidzas, jo siltajās dienās lapas sazaļo nevis pa dienām, bet pa stundām. Stādīt ābelītes, bumbieres, plūmes, ogulājus zinātāji iesaka tad, kad lapas vēl nav saplaukušas.
Kā raksturoja Madonas novada pašvaldības tirgus koordinatore Nadežda Seļma, reģistrējās 41 stādaudzētava, dārzniecība un zemnieku saimniecība, kas audzē un piedāvā augļu kokus un dažādus dārza augus. Taču atbrauca arī daudz individuālo audzētāju tieši tirgus dienā, līdz ar to tirgotāju bija vēl vairāk. – Bija ieradušies augļu koku, ogulāju, ziemciešu, dekoratīvo augu un puķu, atraitnīšu, agro dārzeņu, tomātu dēstu, dāliju gumu, gladiolu sīpolu, visdažādāko stādu tirgotāji ne vien no Madonas un kaimiņu novadiem, bet arī no Rēzeknes, Dobeles, Alūksnes, Jēkabpils, Kokneses, Aizkraukles, Daugavpils, šogad – mazāk no Rīgas. Taču varēja nopirkt visu, ko vēlas, gan priekam, gan ražai, un tie, kas strādāja talkā un tirgu "Viss dārzam" nevarēja apmeklēt, vēl varēs stādus nopirkt arī ikmēneša tirgū 9. maijā Madonā, – pastāstīja N. Seļma. Šoreiz stādu tirgū nebija arī rūpniecības preču tirdzniecības, uzmanību veltot tikai stādiem, amatniecībai un mājražošanai.
Augļu koku audzētāja no Dobeles Velta Kolosova vērtēja, ka stādu tirgus Madonā ir lieliska tradīcija: – Man patīk pie jums. Tirgus ir labi noorganizēts, tāpēc ir patīkami atbraukt. Ziema visiem stādaudzētājiem bija labvēlīga, tāpēc ir, ko stādīt gribētājiem piedāvāt. Bumbieres jau izpirka, vēl interesējas par ābelēm, saldajiem ķiršiem.
– Ziema bija laba, pavasaris – vēss, bet, kā vien laiks paliek siltāks, stādīšanu vairs nevar atlikt. "Rāvijas" dodas arī uz citu pilsētu tirdziņiem, bet atbraukt uz Madonas tirgu – goda lieta, – atzina Kalsnavas pagasta ZS "Rāvijas" saimnieks Aigars Avotiņš.
Interese bija par krūmmellenēm no Daugavpils novada ZS "Ziediņi", kuru cena – no 6 līdz 12 eiro. Ābelītes varēja nopirkt, sākot no 8 eiro, saldos ķiršus – par 8-10 eiro, bumbieres, smiltsērkšķus – sākot no 5 eiro, jāņogu, upeņu stādus – par
3 eiro.
– Šopavasar saules bija maz, siltums – apmierinošs, bet siltumnīcā stādiņus lutinu, tā ir mana atslodze un, kā esmu ieprecējusies Madonā dārznieku ģimenē, tā to daru, – atzina uzrunātā Zinaīda Smirnova, kuras hobijs ir tomātu audzēšana jau daudzus gadus.
Agro kartupeļu šķirnes ‘Riviera', ‘Solists' par 0,35 eiro/kg jau dienas pirmajā pusē izpirka. Sīksīpoliņu piedāvājums gan bija ļoti liels, sākot no 1,20 eiro/kg, tāpēc to deficīta nebija.
Nez vai, tirgus atmosfērā iejukuši, daudzi ievēroja, ka šogad stādu tirdziņā iztika bez kultūras programmas, jo visiem svarīga tikai viena doma – nopirkt kādu jaunu stādu.