Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Lēmums bija pareizs, un arī projekts būs

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 20.04.2015.

Lēmums bija pareizs, un arī projekts būs
Burtu lielums

Gatavojoties jaunajai apkures sezonai, Madonas novada dome attiecībā uz siltuma nodrošināšanu Liezēres pagasta Liezēres ciemā un Ozolu ciemā nolēma, ka tas turpmāk būs SIA „Madonas siltums" pārziņā. Pirmā apkures sezona pēc pakalpojuma sniedzēja nomaiņas tikpat kā jau aizvadīta, tāpēc Liezēres pagasta pārvaldes vadītāju Viktoru Abramovu lūdzu komentēt, kādi ir secinājumi un vai pašvaldības pieņemtais lēmums ir sevi attaisnojis.

– Kopumā varu teikt, ka pagājušajā gadā pieņemtais Madonas novada domes lēmums ir pareizs. Siltums tiek nodrošināts, turklāt sasniegts arī galvenais mērķis, kura dēļ mēs tik strauji piekritām šādam notikumu pavērsienam. Proti, uzņemoties siltuma nodrošināšanu mūsu pagasta Liezērē un Ozolos, SIA „Madonas siltums" apņēmās veikt siltumtrases un siltummezgla rekonstrukciju Ozolu ciemā. Projekts ir izstrādāts, apstiprināts, un, iespējams, jau pavisam drīz – jūlijā – sāksies būvdarbi. Projekts būs jārealizē ātros tempos. Līdz nākamajai apkures sezonai siltumapgāde Ozolu ciemā ir jāsakārto, lai siltumu varētu padot pa jauno trasi, nebūtu vairs jālabo plīsumi, no kuriem grūti izvairīties vecās, savu laiku nokalpojušās trasēs, un lai būtu siltuma ekonomija, citiem vārdiem – lai iedzīvotājiem tiktu sniegts kvalitatīvs pakalpojums, –
atzīmē Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs.
Projekts „Siltumtrases un siltummezgla rekonstrukcija Ozolu ciemā, Liezēres pagastā, Madonas novadā" tiks īstenots, piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzekļus. Madonas novada dome ir jau atbalstījusi projektā ietvertos darbus un līdzfinansējuma apjomu atbilstīgi projekta finansējuma plānam un budžeta kopsavilkumam 439 166,06 EUR (bez PVN) apmērā. Līdzfinansējuma daļu 30% apmērā no attiecināmajām izmaksām – 131 750,41 EUR – pašvaldība nodrošinās, ieguldot SIA „Madonas siltums" pamatkapitālā.
Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs atklāj, ka pirms pārmaiņām siltumapgādes jomā Liezērē un Ozolos viņš daudz interesējies, kādi projekti ir vēl pieejami un kuros var iesaistīties pašvaldība, tāpat konsultējies ar pašvaldības attīstības nodaļu, kur arī guvis informāciju, ka iespējams piesaistīt ES struktūrfondu līdzekļus siltumapgādes sakārtošanai, bet ar vienu nosacījumu – ja šo pakalpojumu sniedz SIA, nevis pašvaldības iestāde vai komunālā nodaļa.
– Rīkoties, ja gribēja ielēkt šajā vilcienā, vajadzēja ātri. Notika sarunas gan ar SIA „Madonas siltums", gan ar novada vadību, tādējādi arī tapa šāds lēmums. Te vēl jāņem vērā, ka tas atbilst Madonas novada stratēģijai centralizēti sniegt pakalpojumus siltumapgādē un ūdensapgādē visā novadā, tos pakāpeniski uzticot lielākajiem pašvaldības uzņēmumiem, – uzsver Viktors Abramovs.

– Kā šādas pārmaiņas izjuta iedzīvotāji? Vai, mainoties pakalpojuma sniedzējam, par apkuri bija jāmaksā vairāk?
– Maksa palika iepriekšējā. Tarifs nemainījās, un arī šajā apkures sezonā par vienu apkurināmās platības kvadrātmetru mēnesī gan iedzīvotājiem, gan juridiskajām personām bija jāmaksā 1,42 EUR. Maksa par reāli patērēto siltumu katrā mājā netika ieviesta, jo mājās nav siltummezglu, tāpēc jau minētais projekts Ozolos ir vajadzīgs, lai varētu uzskaitīt patērēto siltumu katrā objektā un domāt par siltuma ekonomiju, māju siltināšanu.
Izmaiņas iedzīvotāji savos maciņos salīdzinājumā ar iepriekšējo apkures sezonu neizjuta, taču dažas pārmaiņas pamanīja. Dzīvokļos vairs nebija tik silts, bet Liezērē sākumā pat bija par aukstu. SIA „Madonas siltums" ātri reaģēja uz iedzīvotāju sūdzībām un novērsa tehniskās problēmas. Sākoties apkures sezonai, pašvaldības uzņēmums divās daudzdzīvokļu mājās Liezērē uzstādīja siltummezglus, līdz ar to siltumapgādes sistēma nedaudz mainījās un bija problēmas. Tika mainīti sūkņi, lai silti būtu visos dzīvokļos. Kā skaidroja siltumapgādes uzņēmuma speciālisti, šajos gados iekšējā sistēma mājās ir diezgan izjaukta. Atsevišķos dzīvokļos radiatori ir nomainīti vai pat demontēti un ierīkota krāsns apkure, līdz ar to ir grūti nodrošināt vienmērīgu siltumu visā mājā.
Ņemot vērā to, ka abas daudzdzīvokļu mājas Liezērē apkurina lielā katlumāja, jau tagad ir skaidrs, ka šis pakalpojums, nemainoties tarifam, tāpat kā agrāk, nebūs rentabls. Līdz šim to dotēja pašvaldība, tagad to dara „Madonas siltums".
Ja neskaita uzņēmuma veiktos ieguldījumus, Liezērē zaudējumi šajā sezonā varētu būt ap 5000-6000 EUR, bet Ozolos situācija ir labāka un starpība starp ieņēmumiem un izdevumiem nav tik liela. Manuprāt, pēc projekta īstenošanas Ozolos, kad tur tiks sakārtota siltumapgāde, uzņēmumam šis pakalpojums Liezēres pagastā kopumā vairs nebūs ar tādiem mīnusiem.

– Vai nākamajā apkures sezonā iedzīvotājiem arī Liezērē un Ozolos, līdzīgi kā tagad Dzelzavā un Aizpurvē, būs jau jāmaksā pēc reāli patērētā siltuma katrā mājā?
– Es domāju, ka tā būs, bet arī tas neatrisinās šo problēmu pēc būtības, ja netiks palielināts tarifs. Liezēres pagastā noteiktais tarifs ir 42,60 EUR par MWh, bet Madonā – 50,68/MWh (bez PVN).
Lai šis pakalpojums uzņēmumam būtu rentabls, droši vien tarifs būs jāpalielina, bet, manā skatījumā, nevarētu būt tāda situācija, ka tarifs Madonas pilsētā būtu zemāks nekā pagastos. Ja esam vienots novads un pakalpojumus sniedz viens uzņēmums, arī tarifam jābūt vienādam, un lielajiem uzņēmumiem, ja jau tie ir šos pakalpojumus pārņēmuši, iedzīvotāji pagastos savā ziņā ir jāpabalsta, pie tam droši vien tiem ir arī pozīcijas, kas nes peļņu.
Turpretī, ja katrā vietā tiks apstiprināta atšķirīga maksa, tad, piemēram, Liezēres ciemā būs jānosaka pat 60-70 EUR par MWh, bet iedzīvotāji nebūs spējīgi pirkt siltumu par šādu cenu, veidosies lieli parādi.

– Cik daudz par MWh būtu jāmaksā šajā sezonā, ja tiktu ieviesta maksa pēc reāli patērētā siltuma daudzuma? Vai šādi aprēķini ir veikti?
– Izanalizējot apkures sezonas četrus mēnešus, iedzīvotāji pie spēkā esošā tarifa mēnesī maksātu apmēram tikpat, bet uzņēmumam, kā jau minēju, ieņēmumi nesedz visus izdevumus. Ozolu ciemā tarifam vajadzēja būt nedaudz lielākam par
43 EUR/MWh, bet Liezēres ciemā, lai uzņēmums neciestu zaudējumus, piemēram, janvārī – pat 81,30/MWh, savukārt februārī – 63,25/MWh.
Liezēres ciemā lielās izmaksas skaidrojamas ar to, ka lielā katlumāja apkurina tikai divas daudzdzīvokļu mājas, līdz ar to centralizētā siltumapgādes sistēma nevar būt rentabla. Savas cerības saistām ar projektu Ozolos, lai pēc tā īstenošanas „Madonas siltums" neciestu zaudējumus un Liezēres pagasts uzņēmumam nebūtu jādotē.

– Kā ir ar māju apsaimniekošanu, vai esat tikuši soli tālāk?
– Biedrība „Raiņi" ir uzņēmusies vairāku māju apsaimniekošanu Ozolos, bet Liezērē pagaidām par to ir pieņemti lēmumi kopsapulcēs un iecelti māju vecākie. Priecē, ka attieksme ir mainījusies un iedzīvotāji vismaz daļā māju ir ieinteresēti maksāt apsaimniekošanas maksu un veidot uzkrājumus nepieciešamajam remontam. Daudz kas ir arī atkarīgs no materiālās situācijas ģimenēs, dažiem tā ir ļoti smaga, tāpēc cilvēki vienkārši nevar atļauties veikt papildus vēl kādu maksājumu, jo ir jādomā, ko uz maizes uzlikt vai kā to pašu maizīti nopirkt, nevis par to, kā veikt remontu daudzdzīvokļu mājās.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px