Bērzaunes pagasta bioloģiskās saimniecības "Viesūnēni" saimniece un mājražotāja Inguna Plotka ir pazīstama kā garšīgu kūciņu – kukšu, mutē kūstošu cepumu, toršu, ievārījumu un kaņepju staka (sviests) meistare.
Jaunums ir kaņepju-halvas cepumi, kas tiks ietverti "Ražots Madonas novadā" piedāvājuma klāstā. Saimnieks Andris Tkačenko ir ieinteresējies par vīnogām un tās audzē arī vīna darīšanai. Šoreiz ciemojāmies "Viesūnēnos", lai gūtu ierosmi Lieldienu svētku galda klāšanai.
– Mūsu izpratnē Lieldienas ir tādi mierīgāki svētki, Jāņi – jestrāki – ar mūziku, ar tautasdziesmām. "Viesūnēnos" Lieldienu svinēšana atkarīga no tā, cik daudz ciemiņu ieradīsies, bet šogad – arī no laikapstākļiem. Gribētos Lieldienās vairāk padzīvot pa āru, tad varētu arī grilēt. Lieldienu galdā uzmanības centrā ir jābūt krāsotām olām, visam jābūt apaļam un, vēlams, dzeltenam. Gribas, lai ēdiena krāsas būtu košākas. Lieldienās vairāk klāju auksto galdu, kam visu var sagatavot iepriekš, līdz ar to svētku laiks nav jāpavada pie plīts. Neesmu iecienījusi gatavot ne pashu, ne dažādās Lieldienu maizes, tā saucamos kuličus, jo tā Lieldienu klasika kaut kā neiet. Biezpienam klāt jāliek sviests, bet man negribas treknu. Tad jau labāk – siera kūku vai jebko, kur izmantota ola, biezpiens. Pati cepu siera kūku ar aprikozēm un pistācijām, un, ja kūka sanāk oranža ar zaļu, tas ir baudījums arī acīm. Tas pats iznāk, kad formā kārtām sagatavo persikus ar vistu aknām. Receptes izvēlos, jo daudz lasu dažādus žurnālus un izmēģinu. No krievu receptēm interesanta ir "Kurņiks". Ir jābūt labai kārtainajai mīklai, jāsacep arī plānās pankūkas. Kārtaino mīklu ieklāj apaļā cepamformā. Tad virsū liek vārītus rīsus ar balto mērci un sīpolu, tad –
pankūku, apceptus šampinjonus vai baravikas, atkal pankūku, vārītu vistas gaļu, pankūku, atkal pildījumu, bet pa virsu – kārtaino mīklu, visu sacep cepeškrāsnī. Sanāks tāds liels, apaļš pīrāgs.
Vienmēr uzstāju, ka Lieldienās visiem būtu jāģērbjas baltas krāsas kreklā vai blūzē, – teic Inguna.
Taujāta, kādas ir "Viesūnēnu" olu krāsošanas tradīcijas, Inguna Plotka labprāt dalās pieredzē: – Olas vienmēr sagatavoju krāsošanai iepriekšējā vakarā. Sestdienā izeju laukā, salasu visādus zaļumus, arī kādu vizbulīti varbūt varēs sameklēt. Ņem arī putraimus, rīsus, visu pietin pie olas. Krāsoju gan parasto, gan sarkano sīpolu mizu novārījumā. Ja gribas sarkanu, var mēģināt krāsot sarkanajās bietēs, bet sarkano kāpostu lapās sanāk zilpelēkas olas. Lasīju, ka sīpolu mizas var arī sadrupināt, saslapināt un pieķepināt olām, ko pēc tam aptin. Krāsojot novārījumam beigās klāt ieteikts pievienot nedaudz briljantzaļā šķīduma. Pati neesmu mēģinājusi, bet iznākot marmora olas. Varbūt ir jāpaeksperimentē. Tas arī ir interesanti, ka olas katru gadu nokrāsot sanāk citādāk. Vienmēr Lieldienu rītā sitamies ar olām. Man pašai nepatīk ēst olas ar sāli, bet ticējums vēsta, ka sāls ir jālieto, lai visu gadu nebūtu jāmelo. Protams, arī šūpojamies, lai vasarā odi nekostu.
Stāstot par Lieldienu tradīcijām, Inguna atzīmē arī pārgājienu, līdz ierauga ziedam zalktenes: – Apmēram 3 km ir jāaiziet līdz skaistām gravām, ko iztīrot izskatītos kā Siguldā. Ejam skatīties, kā zied zalktenes, ko saucu par latviešu sakuru. Cik esam gājuši, zalktenes vienmēr zied. Skaisti ir apskatīties, pafotografēt. Ir bijuši gadi, kad vēl dziļš sniegs, bet zalktenes zied.
"Viesūnēnos", dzīvojot Ingunas vecvecāku mājās jau deviņus gadus, ir novērtēts gan dabas skaistums, gan tā brīvība, ko sniedz lauki, gan arī dzīvesveids, kas dod laimes izjūtu, veidojas savas tradīcijas. Ingunai un Andrim ir iecere maijā sarīkot A. A. Milna lasījumus, jau atrasts viens ozols, lai dotos ekspedīcijā – Vinnija Pūka gaitās. Šajās lauku mājās interesentu grupām tiek piedāvāta "Kukšu cepšanas darbnīca", pēc Lieldienām jau ir pieteikušies no Kokneses, kaut viņi vēlas mācīties gatavot salātus.
Pildītas olas
Cieti vārītas olas pārgriež gareniski uz pusēm. Olas dzeltenumus satrin ar maltu šķiņki un majonēzi. Pilda atpakaļ olas baltumos. Pārkaisa ar apgrauzdētiem, sasmalcinātiem lazdu riekstiem.
Siera kūka
Pamatnei: 90 g sviesta, 250 g miltu, 1 tējkarote cepamā pulvera, 60 g cukura, 1 ola, 1 ēdamkarote piena, sviests formas ieziešanai.
Virskārtai: 250 g žāvētu aprikožu, 100 g pistāciju riekstu, 400 g mīkstā krējumsiera, 1 glāze + 1 ēdamkarote cukura, 200 ml saldā krējuma, 7 g želatīna, pustējkarote vaniļas ekstrakta, citrona miziņa.
Pamatnei sviestu satrin ar miltiem, pievieno cukuru, olu, pienu. Nedaudz nostādina. Ietauko cepamo formu, izklāj mīklu formā un liek cepties cepeškrāsnī 180∞ C temperatūrā aptuveni 20 minūtes. Atdzesē, neizņemot no formas.
No 1 ēdamkarotes cukura un glāzes ūdens uzvāra sīrupu, pievieno vaniļas ekstraktu un žāvētas aprikozes. Vāra aptuveni 10 minūtes. Nokāš caur sietiņu. Sīrupu atdzesē. Atdzesētajā sīrupā uzbriedina želatīnu. Aprikozes un pistāciju riekstus sasmalcina. Krējumsieru satrin ar cukuru, pievieno atlikušo aprikožu sīrupu, aprikozes, pistācijas. Ūdens peldē izkausē želatīnu, pievieno kūkas masai.
Saputo saldo krējumu un iecilā stingt sākušajā kūkas masā.
Kūkas masu klāj uz pamatnes un liek nostāvēties ledusskapī uz nakti.
Rotā ar rīvētu citrona miziņu, pistāciju riekstiem.
Kūka sanāk pavasarīgi koša – oranžs ar zaļu un dzeltenu.
Krējumsiera vietā var lietot vienkārši garšīgu 25% skābo krējumu (nebūs slikti, kūka būs tikai vieglāka).
Proporcija želatīna lietošanai gandrīz vienmēr ir 1 tējkarote želatīna uz vienu glāzi šķidruma (želatīns gan arī mēdz būt dažāds).
Vistu aknas persikos
700 g vistu aknu, 820 g persiku kompota, želatīns, gaiši brūnais cukurs – 1 ēdamkarote, sāls, pipari, 2 ēdamkarotes balzam-
etiķa, 1 tējkarote konjaka, olīveļļa cepšanai.
Vistu aknas sagriež palielos gabaliņos (pie reizes atbrīvojot no cīpslām), apcep sakarsētā olīveļļā, pievienojot sāli, piparus un brūno cukuru. Kad akniņas nāk gatavas, tās pārlej ar balzametiķi un vēl nedaudz pacepina.
Persikus nokāš. Sīrupā liek uzbriedināties želatīnu (proporcija, kā minēts kūkas receptē). Persiku pusītes samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Uzbriedināto želatīnu izkausē un pievieno persiku masai (pievieno arī atlikušo persiku kompota sīrupu), pielej nedaudz konjaka.
Ja vēlas, var pievienot persiku masai vēl nedaudz cukura (želatīns mazina saldumu).
Apaļu trauku izklāj ar pārtikas plēvi. Kārto traukā vispirms persiku masu, tad apceptās vistu aknas, tad atkal persiku masu. Liek uz nakti ledusskapī.
Nu uz Lieldienu galda jums būs saulīte!