Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izstāde par bēgļu gaitām

DZINTRA VIĻEVIČA, A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas bibliotekāre

Autors • 24.03.2015.

Izstāde par bēgļu gaitām
Burtu lielums

23. martā Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolā viesojās A. Eglīša Latviešu nacionālā fonda valdes priekšsēde Māra Strautmane un valdes loceklis Pēteris Iniņbergs.

Galvenais brauciena mērķis bija atvest un mums parādīt un pastāstīt par izstādi „Bēgļu straume pāri Baltijas jūrai". Pirms 70 gadiem latvieši, bēgot no padomju varas okupācijas, devās bēgļu gaitās pāri jūrai uz Zviedriju. Fotogrāfs gotlandietis Dāvids Holmerts (David Holmert) iemūžinājis bēgļu saņemšanu, izmitināšanu. Fotogrāfijas apkopojuši un izveidojuši izstādi A. Eglīša Latviešu nacionālā fonda darbinieki.
Elena Holmerta (Ellen Holmert), Dāvida dēla atraitne, devusi atļauju Dāvida fotogrāfijas rādīt izstādēs Zviedrijā un Latvijā. Daudzas no šīm fotogrāfijām ir agrāk jau rādītas izstādēs un ir arī apskatāmas Dāvida dēla Bengt Gērana Holmerta grāmatā „Gotlande Otrā pasaules kara laikā 1939-1945". Bet šajā izstādē ir arī fotogrāfijas, kas agrāk nav redzētas, jo pirms neilga laika grāmatu plauktā Elena atrada gadiem ilgi meklētos 700 fotonegatīvus no tiem laikiem.
Ir pagājuši 70 gadu kopš tā baismīgā laika, kad cilvēki no Baltijas valstīm, paredzot, ka Padomju Savienība atkārtoti okupēs Latviju, Lietuvu un Igauniju, izlēma doties jūras viļņos dažāda lieluma un kvalitātes laivās un kuģīšos. Devās pretim nezināmai nākotnei. Pēdējā laikā, sakarā ar jauno ģeopolitisko situāciju Eiropā, Zviedrijā ir atkal aktivizējusies interese par bēgļiem, kuri sasniedza Zviedrijas krastus Otrā pasaules kara laikā. Šī izstāde ir jau apceļojusi vairākas vietas Zviedrijā. Bija divreiz Gotlandes salā. Latvijā izstādi martā varēs apskatīt Ļaudonā, Līvānos un Valmierā, aprīlī –
Liepājā un Jūrkalnē, bet rudenī – Rīgā.
A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas skolēni un skolotāji no sirds pateicas Mārai Strautmanei un Pēterim Iniņbergam par interesanto stāstījumu un par bagātīgo izziņas materiālu, kā arī par vēstures grāmatu dāvinājumu skolai.
Pēc iepazīstināšanas ar izstādi Māra Strautmane un Pēteris Iniņbergs paviesojās arī skolas bibliotēkā, kur savukārt bija apskatāma mūsu skolas 1.-4. klases skolēnu zīmējumu izstāde „Pieminot 25. martu". Nedēļā pirms skolēnu pavasara brīvdienām vadīju bibliotekārās stundas visās sākumskolas klasēs. Lasīju bērniem stāstiņu par 1949. gada 25. marta notikumiem un lūdzu bērniem savas izjūtas par dzirdēto uzzīmēt. Lai gan temats nopietns, skolēni ļoti labi izprata stāsta traģismu un emocijas. Pastāstīju arī Mārai un Pēterim par mūsu skolas absolventa Elvija Viļeviča veikumu zīmējumu konkursā „Sibīrijas bērni" 2006. gadā (2. vieta Latvijā) un 2008. gadā (1. vieta Latvijā). Pašreiz skolēnu zīmējumi ir aizceļojuši uz Ļaudonas pagasta bibliotēku, kur būs apskatāmi kādu laiciņu visiem bibliotēkas apmeklētājiem, kā arī šo vēsturisko notikumu lieciniekiem, kas 25. martā pēc atceres brīža pie piemiņas akmens Ļaudonā satiksies, lai dalītos atmiņu stāstos Ļaudonas pagasta bibliotēkā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px