Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Gaiziņkalnā jautri sagaidīts pavasaris

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 16.03.2015.

Gaiziņkalnā jautri sagaidīts pavasaris
Burtu lielums

Madonas gailis, milzīgs zils kamielis, balts zaķītis, rūķi, Ziemassvētku vecītis, ragaiņi, dažādi astaiņi, suitu sievas, cietumnieks, ragana, klauni, vairākas Pepijas Garzeķes, cūklīgava, apmetņos tērpti silueti no Venēcijas karnevāla, burkāns, galma āksts, vikingi, kastes… Varēja tikai priecāties par izdomu un asprātību, ar kādu bija gatavotas maskas.

Pavasara ieskandināšanas karnevāla noskaņu Gaiziņkalnā, kas 14. martā visu dienu piedāvāja bagātīgu izklaides programmu, radīja tieši maskas, kas šogad bija ieradušās nesalīdzināmi kuplākā skaitā nekā iepriekšējos gados. Ieejas biļetes cena šoreiz gan atbaidīja, gan kalpoja par labu motivāciju, lai padomātu par nomaskēšanos un iekļūtu karnevāla pasākumu gaisotnē bez maksas.
Pasākumi un karnevāla atrakcijas notika abās Gaiziņkalna nogāzēs. Sportiskas aktivitātes norisinājās gan "Dāmu paradīzē", gan "Golgātā". Kaut arī Gaiziņkalnā jūtams meteoroloģiskais pavasaris, sniegu te varēja redzēt un vēl diezgan daudz. Ne tikai meža ceļā un ēnainākajās vietās, arī "Dāmu paradīzē", "Lielā Golgāta" un "Mazā Golgāta" trasē baltuma bija pietiekami un labā kvalitātē, lai notiktu paredzētās sacensības un aktivitātes.
Masku parāde sākās pie SIA "Virsotne I" atpūtas kompleksa (bijusī Gaiziņkalna tūristu bāze). Te notika arī zābaka mešana tālumā, kur uzvarētāji saņēma "Ražots Madonas novadā" balvas. Interesentiem bija iespēja pavizināties ar JSK "Pakavs" zirgu un poniju, gūt ieskatu burbuļfutbolā. Bērzaunes pagasta bērnu un jauniešu apvienība bija parūpējusies par "Maģisko darbnīcu", kur varēja iepazīties ar skolēnu mācību firmām un to ražojumiem, vārīt ziepes, atbildēt uz prāta testa "Zini vai mini" jautājumiem
u. c.
Pēc nelielas iesildīšanās maskas devās gājienā apkārt kalnam līdz SIA "Augstiene" atpūtas kompleksam "Gaiziņš", kur "Lielā Golgāta" nogāze tika atdota netradicionālo braucamrīku šļūkšanas sacensībām.
Uz drosminiekiem, kas nobraucienos no "Lielā Golgāta" bija gatavi sacensties ar saviem netradicionālajiem braucamrīkiem, skatītāji raudzījās gan ar interesi, gan apbrīnu, jo ne katrs tā varētu. Garš nobrauciens, nekontrolējams ātrums, arī lielā uzmanība – tomēr visas komandas ar to veiksmīgi tika galā. Visi dalībnieki bija piedomājuši gan par formu, gan saturu, un skatītājiem bija, ko redzēt, kādi braucamie tiek gatavoti ne tikai parādei. Pat "Labo logu aģentūras" lielais zilais kamielis un baltais zaķītis kā vējš nobrauca no kalna uz šļūcamā, kas izskatījās kā liela gulta ar visu spilvenu.
– Ka tik ir ātrums – nebremzēt, – sacīja atraktīvā komanda "Latvju daiļavas", kas savām rokām uzkonstruēto braucamo bija nosaukusi par "Auseklīti" un saņēma nomināciju par "inženiertehnisko brīnumu". Izrādās, braucamais bija uztapināts tikai dienu pirms Gaiziņkalna pasākumiem, izklāts tautiskām segām, tas izskatījās kā pūralāde uz slēpēm. Nominācija "Saliedētākā komanda" tika komandas "Aiviekstes būvnieks" četriniekam, kas nobrauca uz vienas garas slēpes, bet nomināciju "Ātrāks par Melbārdi" saņēma braucamais pingvīna izskatā, kur iekšā divi vikingi. Lieliski no kalna varēja nošļūkt arī ar telti, ar lielu, piepūšamu matraci, ar slēpi, uz kura četri braucēji, protams, ar ragavām, ko pilotēja komandas "Kusa" vienīgais pārstāvis.
No maskām īpaši tika atzīmētas šādas: kamielis, zaķītis, cūklīgava, "Venēcijas līkie deguni". Speciālbalvu saņēma "Kastu ģimene", kas aktīvi piedalījās visās atrakcijās. Visi nominētie tika pie vērtīgām balvām.
Vaicāta par to, kā izdevās pasākums, ko rīkoja Gaiziņkalna tūrisma uzņēmēji sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību, uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas galvenā speciāliste, tūrisma darba organizatore Sanita Soma sacīja: – Laiks bija kā radīts pasākumu norisei – saulains, pavasarīgs, arī sniegs bija. Tāda ļoti jauka, piepildīta diena. Ļaužu varēja būt vairāk, bet laikam daudzi ir kļuvuši kūtri, izvēlas ērtākus pasākumus, kur nav jāgādā maskas.
Vai "Gaiziņkalna karnevālam" izdosies atgūt kādreizējo gadu popularitāti? Uz to karnevālā uzrunātais Gaiziņkalna apkaimē dzīvojošais saimnieks Pēteris Ločmelis atbildēja: – Gaiziņā nav jauna skatu torņa, bet arī agrākajos gados nebija. Vienkārši ir cits laiks, citi sociālie apstākļi. Tie, kas kādreiz bija aktīvi, ir kļuvuši veci, bet liela daļa jauno ir izbraukuši no Latvijas. Priecē, ka vismaz maskas šogad ir, ko redzēt, bet, manuprāt, 10 eiro ieejas maksa daudzus atbaidīja. Varēja jau arī nemaksāt, bet uz pasākumu ierasties maskā. Manuprāt, karnevāls ir noderīgs pasākums, bet paaudzei, kas tagad ir "apritē", pie tā ir jāpierod. Kādreiz autobusi uz Gaiziņa karnevālu sabrauca no malu malām jau iepriekšējā vakarā, pie kioskiem gaidīja rinda, un toreiz modē bija krāt vimpelīšus, kas vēl daudziem ir saglabājušies.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px