Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Tehnoloģiju nozīme cilvēku ar invaliditāti ikdienā

LAURA KOVTUNA

Autors • 16.03.2015.

Tehnoloģiju nozīme cilvēku ar invaliditāti ikdienā
Burtu lielums

informē Latvijas Neredzīgo biedrības (LNB) Jēkabpils reģiona Madonas nodaļas vadītāja Daiga Akmentiņa, februāra beigās Jūrmalā norisinājās konference „Informācijas tehnoloģijas – cilvēku ar invaliditāti dzīves kvalitātes uzlabošanai". Tas ir aktuāls jautājums Eiropā, jo aptuveni 80 miljoniem tās iedzīvotāju ir invaliditāte.
Konferencē piedalījās 70 pārstāvju no 27 valstīm un 60 Latvijas pārstāvju; viena no viņām – LNB pārstāve Daiga Akmentiņa.

– Konferenci atklāja „SUSTENTO" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča, piedalījās arī labklājības ministrs Uldis Augulis, Eiropas Parlamenta deputāte Iveta Grigule, Eiropas foruma cilvēkiem ar invaliditāti IT ekspertu grupas vadītājs Rodolfo Katani un daudzi citi ārvalstu pārstāvji. Tika apspriesti jautājumi, kā uzlabot invalīdu iespējas tehnoloģiju jomā. Somijas pārstāve ieteica ieviest medicīnisko kartiņu arhivizēšanu, lai no jebkuras vietas valstī ārsti varētu piekļūt pacienta slimības vēsturei. Viskonsinas universitātes pārstāvji ieteica ieviest īpašu brīdinājuma SMS ar visu operatoru pārklājumu visā valstī, lai par ārkārtas situācijām varētu uzzināt minūtes laikā. Tas veiksmīgi darbojas jau Nīderlandē un Lietuvā. Tāpat tika ieteikts jauna veida dators, kam nav nepieciešama klaviatūra, bet gan lietotājs komandas dod ar balsi. Šādu tehnoloģiju Latvijā piedāvāja ieviest divu, triju gadu laikā. Interesants šķita piedāvājums caur mobilo tālruni noteikt pacienta cukura līmeni, asinsspiedienu, svaru un ievāktos datus nosūtīt ārstam, lai vieglāk būtu kontrolēt pacienta veselības stāvokli. Kā arī noderētu telemetrijas ieviešana, kad gulošs pacients var izslēgt un ieslēgt gaismu, atvērt, aizvērt logu ar televizora pultij līdzīgu ierīci. Jāteic, ka arī TV pults tika izgudrota un ieviesta kā palīglīdzeklis gulošiem invalīdiem, bet ar laiku to pielieto plašāk.
Konference noritēja draudzīgā un produktīvā atmosfērā, pēc tās dalībniekiem bija sagādātas vakariņas Šlokenbekas muižā ar koncertu un atrakcijām, – sīkāk par konferenci un tajā pārrunāto pastāsta Daiga Akmentiņa, izsakot arī paldies Sarkaņu pagasta pārvaldei par iespēju iepriecināt ārzemju viesus ar piemiņas dāvaniņām.

Foto no pasākuma

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px