Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Stājas spēkā aizliegumi Lubāna ezerā

Redakcija

Autors • 16.03.2015.

Burtu lielums

No pirmdienas, 16. marta, līdz 20. jūnijam atrašanās uz Lubāna ezera ledus un makšķerēšana kļuvusi aizliegta sakarā ar nārsta laiku un lieguma stāšanos spēkā, ziņo Dabas aizsardzības pārvalde.

Minēto noteikumu izpildei sekos pārvaldes vides inspektori. Personām, kas tos pārkāps, draud naudas sods no 30 līdz 1200 eiro – privātpersonām un no 280 līdz 2000 eiro – juridiskajām personām.
Laikam kļūstot siltākam un sarūkot ledus segai, mazinājies arī pārgalvju skaits, kas uz Lubāna ezera ledus dodas ar auto. Tomēr februārī, mēneša laikā, ezerā ielūza vismaz 12-13 vieglās automašīnas, par laimi – cilvēkiem neciešot negadījumos, tā ziņu aģentūru informēja Lubāna mitrāja informācijas centra pārvaldniece Līga Dreiškina. Salīdzinājumam: pērn sezonas laikā Lubāna ledū bija ielūzusi tikai viena automašīna.
Lai arī ledus ezerā parasti ziemās bijis visai biezs, šā gada salīdzinoši silto laikapstākļu dēļ tas ir trauslāks. Īpaši bīstamas ir vietas pie Rēzeknes upes ietekas un Aiviekstes iztekas, kā arī slūžu tuvumā.
Šogad uz ledus braukušas un tajā ielūzušas gan, piemēram, Ņiva, gan arī kāds pikaps. Ielūzušās automašīnas piederējušas galvenokārt makšķerniekiem, kas tajās mēģinājuši nokļūt līdz labākajām zvejas vietām.
Lai līdzīgas situācijas ar autotransporta masveida ielūšanu ezera ledū neatkārtotos nākamajās zemledus makšķerēšanas sezonās, vietējā pašvaldība kopā ar Valsts vides dienesta speciālistiem esot sākusi darbu pie speciāla pasākumu plāna izstrādes, jo, kā rāda novērojumi, ezera krastā uzstādītās brīdinājuma zīmes esot maz efektīvas.
Tā kā Lubāns atrodas dabas aizsargājamajā teritorijā, visi ledū ielūzušie transportlīdzekļi, lai nepieļautu naftas produktu noplūdi, kas var kaitēt dabas liegumā mītošajiem putniem un zivīm, ir izvilkti.
Zemledus makšķernieki, kas, tuvojoties pavasarim, tomēr riskē un kāpj uz kūstošās ledus kārtas, ir cits stāsts. Tā aizvadītajā nedēļā, 9. martā, kā informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Lubāna ezerā ielūzuši divi zemledus makšķernieki. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola pastāstīja, ka sākotnēji ledū ielūzis kāds 60 gadu vecs vīrietis. Viņam palīgā devies 48 gadus vecs vīrietis, taču arī viņš ielūzis. Kopīgiem spēkiem viņi abi izkļuvuši no ūdens, taču jau drīz vien atkal ielūzuši ledū. Pirms glābēju ierašanās viņiem palīdzējuši citi zemledus makšķernieki. Nav zināms, cik ilgu laiku kopumā abi makšķernieki ūdenī pavadījuši, taču brīdī, kad viņi izvilkti no ūdens, abiem cietušajiem konstatēta vidēji smaga ķermeņa atdzišana. Abi nogādāti slimnīcā.

Apkopoja LAURA KOVTUNA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px