Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Partneri no Zviedrijas un Ungārijas

INESE ELSIŅA

Autors • 10.03.2015.

Partneri no Zviedrijas un Ungārijas
Burtu lielums

Eiropas Savienības mūžizglītības programmas COMENIUS apakšprogrammas skolu daudzpusējās partnerības projekta „Jaunatne bez robežām" ietvaros Madonas Valsts ģimnāzijā no 2. līdz 6. martam viesojās skolēnu delegācija no Ungārijas un Zviedrijas.
Ar viesiem īpaši darbojās Madonas Valsts ģimnāzijas 12.b klases skolēni un projekta koordinatores – skolotāja Aija Šmeisa un Ārija Fārte.

Pirmdiena bija viesu ierašanās diena, otrdien notika savstarpēja iepazīšanās un valstu prezentācijas pasākums. Pārstāvji no Ungārijas sniedza ieskatu projekta dalībvalstu plašsaziņas līdzekļu klāstā, projekta dalībnieki no Zviedrijas runāja par ārpusskolas aktivitātēm, savukārt Madonas Valsts ģimnāzijas skolēni stāstīja par kultūru un sabiedrību. Katrai projekta dalībvalstij bija jāveido prezentācija par doto tematu, izmantojot pārējo projekta dalībvalstu sniegtos datus un informāciju. Kopumā projektā piedalās 11 dalībvalstu.
Lai jauneklīgi izkustētos, Madonas sporta centrā notika arī basketbola spēle, viesi apskatīja Madonas muzeju un pilsētu.
Trešdienas rītā ārvalstu skolēni piedalījās mācību stundā Madonas Valsts ģimnāzijā, vēlāk devās uz Jaunpiebalgu, kur apskatīja porcelāna ražotni un muzeju. Viņu ceļš veda arī uz rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa „Brakiem" Ērgļu pievārtē un ražotni „Baltic Block" Bērzaunes pagastā, kur no mazvērtīgās koksnes, to sašķeldojot, tiek ražoti klucīši eiropaletēm.
Ceturtdiena iesākās ar mācību stundas apmeklējumu Madonas Valsts ģimnāzijā, notika aktivitātes jauniešu iniciatīvu centrā „Kubs" un brauciens uz kaimiņu novadu, lai apskatītu Cesvaines pili.
Pusdienlaikā visi pulcējās Madonas pirmsskolas izglītības iestādē „Saulīte", bet dienas noslēgumā Madonas kultūras namā notika Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu sniegtais koncerts.
Jāpiebilst, ka ārvalstu jaunieši dzīvoja ģimenēs, viņus pavadošie skolotāji – viesnīcā.

Atsauksmes par redzēto
Jūlija no Zviedrijas „Staram" apliecināja, ka projekts ir lielisks, jo ļauj redzēt pasauli. Projekta ietvaros šis viņai ir pirmais ceļojums, un Latvijā meitenei patīk pilnīgi viss.
Arī Danielam no Ungārijas projekts liekas saistošs, jo tas ļauj apmeklēt dažādas vietas. Madonā Danielu uzrunājusi gan pilsētvide, gan cilvēki un viesģimene, kurā viņš apmetās. Projekts puisim ļauj gūt arī papildu zināšanas un praksi angļu valodā. Interesantas likušās Madonas Valsts ģimnāzijā apmeklētās mācību stundas ģeogrāfijā un angļu valodā. Daniels uzskata, ka angļu valodu mūsu jaunieši apgūst ļoti labā līmenī, kam par pamatu ir laba metodika, skolotāji un paši skolēni.
Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klases audzēkne Dana Āre projektā ir no pirmsākumiem. Šis ir otrais projekta gads, un Dana jau viesojusies Dānijā, aprīlī dosies uz Itāliju. – Papildu laiku prasa prezentāciju veidošana, īpaši tad, kad gatavojamies braucienam, – apliecina meitene. – Informācija jāiegūst no visām 11 projekta dalībvalstīm, pēc tam tā jāapkopo. Projekta ieguvums ir angļu valodas nostiprināšana un savstarpēja komunikācija. Tiek iepazīta arī citu zemju kultūra, piemēram, par dāņiem līdz tam neko daudz nezināju, bet, dzīvojot viesģimenē, iepazinu turienes vidi un ikdienu.
– Var just arī katras tautas mentalitāti un atšķirīgo, – piebilst Dana. – Piemēram, zviedri un ungāri šoreiz šķiet nedaudz noslēgtāki. Savā starpā skolēni ir atvērti, bet mūsu uzdevums ir panākt uzticēšanos un komunikāciju visu valstu jauniešu starpā.

Projekts noslēgsies Itālijā
Madonas Valsts ģimnāzijas pārstāvji projekta ietvaros jau viesojušies Rumānijā (skolotāji), Ungārijā, Zviedrijā un Dānijā. Uz Itāliju no Madonas Valsts ģimnāzijas dosies četri divpadsmitie: Dana Āre, Krista Zvirgzdiņa, Kaspars Mālnieks un Maikls Mūrmanis. – Tas būs projekta noslēguma pasākums, uz kuru sabrauks skolēni no visām projekta dalībvalstīm, – ieskicē Dana Āre.
– Katrs prezentēs savu tēmu, Latvijas tēma ir „Kultūra un sabiedrība". Milānā notiks arī debates, tiks iedalītas tēmas, un savā starpā debatēsim. Latvijai debatēs būs jārunā ar Nīderlandi un Spāniju.
– Šis ir lielisks projekts, kas bērniem ļāvis iepazīt citas kultūras, kļūt iecietīgākiem, saprotošākiem, – par redzēto saka skolotāja Ārija Fārte. – Projekts devis daudz izzinošā materiāla, ļāvis lauzt daudzus stereotipus.

Skolotāju pienesums
Visu cieņu skolotājām – tā par Aijas Šmeisas un Ārijas Fārtes darbu projektā saka Madonas Valsts ģimnāzijas 12.b klases jaunieši. Skolotāja Fārte piebilst, ka viņas pienesums ir zināšanas angļu valodā, savukārt skolotājai Šmeisai projekts divu gadu garumā licis strādāt visplašāk. „Skolotāja Šmeisa tam veltījusi laiku kā otram darbam. Viņa ir projekta vadītāja, tas ir viņas izauklēts bērns."
Vai būs jauda uzņemties ko līdzīgu nākotnē? Uz šo jautājumu Aija Šmeisa atbild cerīgi: – Jau strādājam pie cita projekta, un, ja to apstiprinās, projekts īstenosies. Rezultātu zināsim jūlija beigās. Šobrīd regulāri papildinām projekta saturu (koordinatori būs no Nīderlandes), kas ir gana sarežģīti, jo rit smagajā Briseles ierēdņu valodā. Doma par projektu radās vasarā, tikšanās laikā Dānijā tā apstiprinājās. Jaunajā projektā iesaistīsies sešas šī projekta valstis, un klāt nāks Vācija un Čehija.
Sarunas noslēgumā skolotājas paslavē savus audzēkņus: – Ja nebūtu tik labas klases, kāda ir 12.b, mums projektā ietu daudz grūtāk. Nozīmīgāko darba daļu projekta norisēs paveikuši bērni. Turklāt viņiem nav bijis jānorāda – ej tur, izdari to, jaunieši visu piefiksē un izdara paši.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px