Tā kā pērnziem kailsals nodarīja lielu postu ziemāju laukiem, līdz ar to pašlaik, kad sniegs ir nokusis un redzamas vairs tikai retas baltas saliņas, agronomi un zemnieki jau ir apskatījušies, kā izskatās sējumi.
Lai gan laikapstākļi līdz šim bijuši ļoti mainīgi, tomēr nekādu lielu postījumu ziemājiem tie nav nodarījuši. – Atkušņi vairāk ir novērojami tur, kur ir mazāk sniega, – Zemgalē un Kurzemē. Tur, kur sniega vispār gandrīz nav, atkušņi ir tik spēcīgi, ka zeme atkūst pilnībā un ūdens no lielajām lietavām spēj notecēt. Tas labi, jo peļķes nesasalst uz lauka. Reģionos, kur sniega kārta bija saglabājusies līdz februāra vidum, ziemāji jūtas labi. Pagaidām lielu risku sējumiem neredzu, – skaidro SIA „LLKC" augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.
Uz vaicājumu par to, kā izskatās ziemāju lauki pēc sniega nokušanas, Ošupes pagasta ZS "Lazdas" saimniece Alda Jansone atbild: – Vēl gan ir grūti ko pateikt. Mājas pagalmā vietām ir sniegs, bet uz laukiem tas jau nokusis. Ziemāju tīrumi izskatās cerīgi, jo ziemā nebija krasu temperatūras pārmaiņu. Taču to, kā īsti būs, varēs pateikt tikai marta beigās, jo ir taču bijis, ka vēl martā uznāk aukstums. Pavasarī, ja diennakts temperatūra pieturas līdz plus 5 grādiem, ziemāji sāk aug, atjaunoties. Ja pēkšņi gadās sals mīnus 10 grādu, tad jaunās saknītes aprauj, un kultūraugi var aiziet bojā. Jāsaka: "Lai Dievs stāv klāt!" Nevar taču atkārtoties pērnajā ziemā pieredzētais. Pagājušajā gadā arī ZS "Lazdas" ziemāji bija jāpārsēj. Saimniecībā "Lazdas" šogad ziemāji augs nedaudz virs 100 ha, vairāk koncentrējos uz vasarājiem. Mūsu pusē, kad sāksies lietus, teritorijas var ciest arī no tā, ka labība paliek zem ūdens.
Telefonsarunā Murmastienes pagasta ZS "Celmiņi" saimnieks Aivars Trops dalās savos novērojumos: – Arī pie mums sniegs uz laukiem nokusis, ziemāju tīrumi pārziemojuši, izskatās labi, nav ne vainas. Apsējām vairāk nekā 300 ha, cerams, ka pavasaris nebūs kaprīzs.
Arī Barkavas pagasta ZS "Jasmīni" saimnieks Dainis Kokars jau ir apsekojis savus ziemāju tīrumus un secinājis: – Ziemāju iesēts tikai 35 ha, vairāk sēšu vasarājus, jo pēc pagājušās kailsala ziemas, kad lielums ziemāju cieta un bija jāpārsēj, negribēju riskēt, kaut gan vairāk būtu jāspiež uz ziemājiem. Sniegs ir nokusis, un pašlaik nevaru teikt, ka būtu kas slikts. Martā jāuztraucas par to, ka varētu būt lielāki mīnus grādi, uznākt kailsals. Vēl jau ziemājiem par sliktu nāk arī peļķu vietas – izslīkumi. Taču jācer, ka šis būs zemniekiem labvēlīgāks gads.
Ar līdzīgām domām pavasari sagaida arī Barkavas pagasta ZS "Mālnieki" saimnieks Vitālijs Kokars: – Pagaidām visi iesētie ziemāji – 80 ha – vietās, kur sniegs nokusis, izskatās normas robežās, bet marts vēl ir priekšā. Vienmēr ir jādzīvo ar cerību, ka viss būs labi.