Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Bērnu drošība pirmajā vietā!

Redakcija

Autors • 17.02.2015.

Bērnu drošība pirmajā vietā!
Burtu lielums

Līdz ar siltāku laiku pilsētas ielās parādīsies aizvien vairāk velosipēdistu. Velobraucēju skaits ar katru gadu pieaug. Pareizi attīstot pilsētas velo infrastruktūru, paredzams, ka tas tikai palielināsies.

Pēdējo gadu pozitīvā tendence liek skatīties ne tikai uz veloceliņu un joslu nepieciešamību, bet arī uz riteņbraucēju izglītību ceļu satiksmes noteikumu jomā. Tāpēc jāsāk ar pašiem jaunākajiem satiksmes dalībniekiem. Tā kā ar skolēnu apmācību ceļu satiksmes noteikumos sociālo zinību un klases audzināšanas stundās nepietiek, obligāta velosipēda vadītāja apliecība visiem 4. klašu skolēniem ir viens no pasākumiem, kurus CSDD plāno īstenot, lai uzlabotu mazaizsargāto satiksmes dalībnieku drošību, jo patlaban ar velosipēdu var braukt pa ielām jau no 10 gadu vecuma.
Statistika rāda – pērn no visiem satiksmes negadījumos bojāgājušajiem 53,6% bijuši tieši šīs grupas pārstāvji, vēsta laikraksts „Diena".
Madonas pilsētas 2. vidusskolas 4. klašu skolēniem projektu nedēļas ietvaros no 4. līdz 6. februārim bija iespēja piedalīties aizraujošā projektā topošajiem velosipēdistiem par ceļu satiksmes drošību „Rullē droši!". Projekta mērķis bija pilnveidot 4. klašu skolēnu zināšanas par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un par personīgās drošības garantēšanas iespējām. Šajā vecumā skolēni ceļu satiksmē ir ne tikai gājēji, bet arī velosipēdu vadītāji. Viņiem jāmāk pieņemt atbildīgus lēmumus arī sarežģītās satiksmes situācijās. Projekts ļāva salīdzināt, kā ceļu satiksmē piedalās gājēji, kā – velosipēdisti. Tā laikā skolēni uzzināja, kā droši braukt ar velosipēdu, kādi īpaši drošības pasākumi veicami, piedaloties ceļu satiksmē, cik svarīgi ir lietot aizsargķiveri, pārbaudīt velosipēda tehnisko stāvokli, īpaši pievēršot uzmanību velosipēda bremzēm un ritošajai daļai. Bērni noskatījās vairākas CSDD velodrošības filmas „Rullē droši!", „Satiksmes noteikumi velosipēdistam. Veloskola", „Satiksmes noteikumi. Ceļa zīmju skaidrojumi".
Katru dienu skolēniem notika ceļu satiksmes noteikumu apmācības nodarbības, ko vadīja SIA „Auto Flora" autoapmācības pasniedzējs Juris Dukaļskis. Tā kā skolēnu grupa bija liela – kopā 41 skolēns -, viņi mācījās divās maiņās, no pulksten 9 līdz 12.30 un no 12.30 līdz 15. Skolēnu apmācības mērķis bija sagatavošanās eksāmenam un velosipēda tiesību iegūšana. Velosipēda vadītāja apliecību var iegūt, sasniedzot 10 gadu vecumu. Šis pakalpojums (eksāmens un apliecības iegūšana) ir bezmaksas. Lai saņemtu apliecību, jebkurā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nodaļā sekmīgi jānokārto eksāmens Ceļu satiksmes noteikumos un satiksmes drošībā. Līdzi jāņem pase vai dzimšanas apliecība un viena fotokartīte 3 x 4 cm.
Mūsu skolēniem eksāmens notika 6. februārī, to pieņēma CSDD Madonas nodaļas priekšnieks Aigars Kreicbergs un CSDD Madonas nodaļas transportlīdzekļu reģistrators Juris Kaparkalējs.
Apsveicam visus 4. klašu skolēnus ar velosipēda vadītāja apliecības iegūšanu, jo velotiesības ir garantija, ka skolēns ceļu satiksmes noteikumus zina un var droši atrasties satiksmē ne tikai kā gājējs.
Mūsu projektu atzinīgi novērtēja arī skolēnu vecāki: „Tas nebija tāpēc, ka projektu nedēļa ar kaut ko būtu jāaizpilda. Tas ir tāpēc, ka ceļu satiksmes noteikumi ir svarīgi, bet mācīties tos vienkārši tāpat, bez kaut kāda galarezultāta – tas ir viens. Bet, ja tev ir taustāmas tiesības, par kurām viņi patiesi ir ļoti priecīgi tad, kad tās saņem, tas ir mazliet citādāk."
Arī Tomass un Arvis tikuši pie riteņbraucēja tiesībām. Puiši pastāstīja, ka vadītāja tiesības ir ļoti noderīgas, jo daudzi bērni braucot uz skolu ar riteni, it īpaši tie, kas nedzīvo tieši pilsētas centrā. Tiem iznāk braukt ar velosipēdu pa ceļu – tas ir bīstami, un to nedrīkst darīt bez vadītāja apliecības.
Gribam teikt lielu paldies skolas direktoram Valentīnam Rakstiņam par piešķirtajiem līdzekļiem, jo ceļu satiksmes noteikumu apmācību maksa tika finansēta no skolas. Atbalstot jaunos velobraucējus, pie izglītības iestādes tiks uzstādītas velonovietnes.
Ņemot vērā gūto pozitīvo pieredzi, mēs turpināsim aktīvi iesaistīties šajā projektā, izmantojot CSDD piedāvātās iespējas.

LIGITA ČAMANE un IVETA SAUSIŅA,
Madonas pilsētas 2. vidusskolas
4.a klases un 4.b klases audzinātājas

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px