Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Varakļānu mūzikas un mākslas skolā

INESE ELSIŅA

Autors • 03.02.2015.

Varakļānu mūzikas un mākslas skolā
Burtu lielums

Šogad Varakļānu mūzikas un mākslas skolai apritēs divdesmitā gadskārta. Skola dibināta 1991. gada 1. septembrī kā Varakļānu mūzikas skola, bet kopš 1995. gada 1. septembra tā nes Varakļānu mūzikas un mākslas skolas vārdu, sniedzot izglītības iespējas bērniem gan mūzikas, gan mākslas jomā.

Jubileju – 25 gadu pastāvēšanas svētkus – kolektīvs nolēmis atzīmēt 2016. gada rudenī. Līdz tam vēl jāveic remonts skolas lielajā zālē, lai godam var svinēt svētkus, pie sevis aicinot plašāku sabiedrību.

Iestādes vēsturiskais aizsākums
Varakļānu profesionālās ievirzes izglītības iestādē 16 gadu strādā tās pašreizējā direktore Ieva Melne-Mežajeva. Darba gaitas Ieva uzsāka kā vizuāli plastiskās mākslas skolotāja, kopš 2008. gada kļuva par iestādes vadītāju.
– Vecāki uzrakstīja domei vēstuli, ka pietiek bērnus vizināt uz Viļāniem, mums pašiem vajadzīga sava skola, – Varakļānu mūzikas un mākslas skolas pirmsākumus atceras Ieva Melne-Mežajeva. – Tobrīd pilsētas domes priekšsēdētāja postenī strādāja Oskars Kančs, viņš ideju atbalstīja, un Varakļānos tika atvērta mūzikas skola. Telpas sākotnēji bija šajā pašā vietā (te bijusi internātskola, pēc tam sākumskola, ko pārcēla uz vidusskolu). Mēs šajā ēkā ienācām 2007. gada septembrī. Darba bija ļoti daudz: klases – neiekārtotas, neremontētas, pamazām katru gadu pa klasītei atguvām, izremontējām arī koridorus, un šobrīd pie mums ir labi. Vienīgi lielā zāle vēl gaida remontu.

Skolas plašais piedāvājums
Varakļānu mūzikas un mākslas skola īsteno deviņas programmas. Reforma profesionālās ievirzes izglītības jomā Varakļānu mācību iestādi nav skārusi. Līdzīgi kā J. Norviļa Madonas mūzikas skolā arī šeit novada pašvaldība sniedza savu atbalstu, piešķīra finanšu līdzekļus trūkstošajām likmēm, un skola visas programmas ir saglabājusi neskartas. Varakļānu mūzikas un mākslas skolā šajā mācību gadā mācās 132 audzēkņi, puse no tiem apgūst vizuālās mākslas programmas, otra puse – mūzikas programmas. Bērni mācās no septiņu gadu vecumā jeb 1. klases. Te skolojas gan Varakļānu un Varakļānu novada (Stirnienes, Murmastienes) bērni, gan bērni no Viļānu novada Dekšārēm, Preiļu novada Sīļukalna un Gaļāniem, kā arī Rēzeknes novada Nagļiem.
Mākslas programmas apguvē skolā strādā četri pedagogi, savukārt deviņi skolotāji bērniem palīdz apgūt izvēlēto mūzikas programmu. Četriem no skolotājiem ir arī blakusdarbs Varakļānu vidusskolā un Viļānu mūzikas skolā.

Skolas izkoptās tradīcijas
Varakļānu mūzikas un mākslas skolas direktore uzsver, ka skolas kolektīvs ir stabils un profesionāls, skolā izveidojušās savas tradīcijas. – Tie ir lielie skolas pasākumi, piemēram, 1. septembrī, kad savā saimē uzņemam 1. klašu audzēkņus, – komentē Ieva Melne-Mežajeva.
-18. novembrī pievienojamies pilsētas rīkotajam pasākumam, un Varakļānu kultūras namā mūsu audzēkņi sniedz koncertu, bibliotēkā notiek mākslas programmas audzēkņu darbu izstāde. Ziemassvētkus svinam savā lokā, ir koncerts un izstāde, uz Ziemassvētku eglītēm sanāk gan bērnu vecāki, vecvecāki, gan draugi. Svinam arī Valentīna dienu, veidojam īpašo Valentīna dienas atmosfēru, pucējam skolu un greznojam telpas ar sirsniņām, kas bērniem ļoti patīk. Telpu noformēšanā piedalās katra mākslas nodaļas audzēkņu klase. Martā savukārt būs koncerts, veltīts šā gada komponistiem jubilāriem – būs instrumentālistu un vokālistu priekšnesumi.

Skolas maksa un instrumenti
Uz jautājumu, cik bērnu vecāki maksā par savu atvašu skološanu, iestādes direktore informēja, ka līdzmaksājums ir 11,38 eiro. – Anglijā, Francijā par vienu profesionālās ievirzes mācību stundu jāmaksā 25-30 eiro, mēs par tik nosacītu summu piedāvājam pilnu apmācības kompleksu, – salīdzinājumu sniedz direktore. – Pirmajās klasēs audzēkņiem dodam arī skolas instrumentus. Ir sagādātas vijoles, flautas, klarnetes, saksofons, trompete. Svarīgi, lai bērni vispirms iesāk un pamēģina konkrēto instrumentu, jo nereti 2. klasē kāds no viņiem vēlas instrumentu mainīt. Katru gadu iepērkam jaunus instrumentus, pagājušajā gadā iegādājāmies saksofonu un flautu. Naudu šiem pirkumiem piešķir novada pašvaldība, kas mūs atbalsta un pilnībā saprot. Māksliniekiem pirmo krāsu komplektu pērk vecāki, pēc tam to dod skola, tāpat kā papīru, līmi u. c.

Dalība konkursos un festivālos
Vaicāta par dažādiem konkursiem, Ieva Melne-Mežajeva atklāj, ka skolas audzēkņi piedalās Latgales zonas konkursos, kas notiek Rēzeknē. – Temperamenta ziņā tuvāki esam Latgalei, bet mūsu bērni piedalās arī Jūrmalas starptautiskajā vizuālās mākslas projektā „Es dzīvoju pie jūras", kur no bērnu iesūtītajiem darbiem tiek izveidotas izstādes „Līvu akvaparkā" un Jūrmalas mākslas skolā. Šonedēļ jānosūta konkursa darbi, februārī brauksim uz „Līvu akvaparku". Mūziķiem savukārt ir lielāks izbrauciens uz Ziemeļlatgales mūzikas festivālu. Tas katru gadu notiek kādā no dalībskolām: Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā, Ludzas, Kārsavas, Viļānu, Maltas, Balvu, Baltinavas, Viļakas, Gulbenes, Zilupes vai Varakļānu mūzikas skolā. Šogad ir nolemts pasākumu nerīkot, ir jāpārdomā, kā festivālu organizēt tālāk, tradīciju saglabājot, bet ienesot tajā ko jaunu. Bez tam audzēkņi regulāri brauc uz Latgales jauno pianistu konkursu Balvos.

Sevis apliecināšana mākslā
Skolas audzēkņi uzstājas arī pašu mājās – tikko aizvadīts koncerts Stirnienes kultūras namā, 6. februārī būs uzstāšanās Atašienes vidusskolā. – Uz pagastiem sūtām uzstāties turienes bērnus, lai vecāki novērtē viņu sasniegumus, – atzīst direktore.
Uz jautājumu, vai skolas absolventi izvēlas mācības turpināt profesionālajās mācību iestādēs, saņemu apstiprinošu atbildi. – Jaunieši iestājas Rēzeknes mūzikas vidusskolā, pēc tam mācās Mūzikas akadēmijā, tā ka savu misiju veicam, – ir gandarīta iestādes vadītāja. – Skolas absolvente ir dziedātāja Karīna Tropa, akadēmiskās mūzikas laukā – Agnese Urka, Baiba Urka, Ilze Grēvele un citi.
Būtiski, ka savējie skolu neaizmirst – apciemo, sniedz koncertus, bet kāds arī atgriežas, lai strādātu. Tā, piemēram, Rēzeknē mākslas un dizaina vidusskolu pabeidza un augstskolā pedagoģijas kursu absolvēja Lāsma Lempa, kas tagad par skolotāju strādā savā dzimtajā Varakļānu mūzikas un mākslas skolā.

Starptautiska plenēra organizatori
Trešo vasaru skolas pedagogi Varakļānos organizēs starptautisku mākslas plenēru.
– Finanses mums piešķir dome, augusta otrajā nedēļā organizējam plenēru, – apliecina Ieva Melne-Mežajeva. – Meistarklases pieejamas arī bērniem, pērn bija divi meistari – Valērijs Makovojs un Agra Rītiņa, ieradās arī pazīstami mākslinieki – Juris Ģērmanis, Osvalds Zvejsalnieks, no Madonas puses – Valērijs Baida un Maija Jakoviča. Pirmajā plenērā piedalījās 20 dalībnieku, otrajā – 25. No vietējiem plenēra atmosfērā iejutās Lāsma Lempa un Margarita Selicka, aicinām draugus arī no Lietuvas – Rokišķiem, no Rēzeknes un Jēkabpils. Mākslinieki dzīvo skolā, tepat nodrošinām ēdināšanu. Gleznošana rit pilsētā, parkā, esam braukuši uz Lubāna ezeru, pērn bijām uz Teiču rezervātu, kur visiem iepatikās Teiču purvs. Viens no plenērā tapušajiem darbiem paliek pašvaldībai, vēlāk rīkojam ceļojošās izstādes. Pirmā plenēra izstāde skatāma muzejā, otrā – pilsētas kultūras namā.

Izlaidums nav aiz kalniem
Kā katru gadu, arī šogad Varakļānu mūzikas un mākslas skolu beigs vairāki audzēkņi – divi mūziķi, septiņi mākslinieki. Pagājušajā gadā skolas izlaidumu vadīja tās absolventi – improvizatori no Rīgas, izlaidums notika pilī. Šogad, iespējams, izlaidums būs pašu mājās.
– Tie bērni, kas mācās mūsu skolā, pagūst visu, viņi arī sporto, dejo tautas dejas, ir visur, – novērtē direktore. – Tāpat skolotāji ir ļoti aizņemti: dzied baznīcas un pilsētas korī, dejo tautiskās dejas, spēlē pavadījumus kā koncertmeistari. Jaunākais, ka ejam izkustēties uz pilsētas peldbaseinu, kur ūdens aerobiku vada trenere no Viļāniem.
Nākotnē esot doma Varakļānu mūzikas un mākslas skolā atvērt klasiskās ģitāras apmācības programmu, jau ievadītas sarunas ar konkrētu pedagogu. Tāpat ir vienošanās ar J. Norviļa Madonas mūzikas skolas direktoru Mārtiņu Bergu, lai viņš pedagogus Varakļānos apmācītu nošu rakstīšanas programmā Sibelius.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px