Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Šoka terapija Dzelzavā un Aizpurvē

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 13.01.2015.

Šoka terapija Dzelzavā un Aizpurvē
Burtu lielums

Kad rudenī devāmies uz Dzelzavas pagastu, lai iepazītos, kā sākusies jaunā apkures sezona Dzelzavā un Aizpurvē pēc tam, kad siltumapgādi šajos ciematiņos pārņēma SIA „Madonas siltums", gan Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis, gan SIA „Dzelzava" valdes locekle Ņina Stiprā, paužot gandarījumu par veiktajiem uzlabojumiem, vienlaikus pauda bažas, ka, saņemot pirmos rēķinus par siltumu, iedzīvotājiem, visticamāk, būs jāpiedzīvo šoka terapija, jo šī būs pirmā sezona, kad katrā mājā tiks uzskaitīts siltuma patēriņš un atbilstoši tam būs jāmaksā par reāli patērēto siltumu.

Spriežot pēc Jāņa vēstules redakcijai, kurā viņš pauda lielu neizpratni, kāpēc SIA „Madonas siltums" saražotais siltums decembrī maksā gandrīz trīsreiz dārgāk, šis brīdis nu ir pienācis. Tagad par divistabu dzīvokli (46 kvadrātmetri) viņam ir jāmaksā 90 eiro. Un kur tad vēl karstais ūdens un visi pārējie komunālie pakalpojumi!

„Komunisma laiki" beigušies
Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis un SIA „Dzelzava" valdes locekle Ņina Stiprā atzīst, ka „komunisma laiki" Dzelzavā ir beigušies, tagad par visu, tai skaitā arī par siltumu, ir jāmaksā tik, cik tas maksā. Savulaik Dzelzavā ir bijis stiprs
un bagāts kolhozs, bet Aizpurvē – spēcīga kūdras fabrika, un saprotams, ka tolaik daudz kas, tai skaitā komunālie pakalpojumi, tika dotēts. Beidzamajos gados starpība starp noteikto vidējo maksu par kvadrātmetra apsildi un reāli patērēto siltumu bija jāsedz SIA „Dzelzava", kas nu arī ir pagātne. Šī iemesla dēļ jau uzņēmums arī nonāca krīzes situācijā, un, lai uzlabotu siltumapgādi un veiktu nepieciešamo remontu, to pārņēma SIA „Madonas siltums". Katrā ziņā tagad skaidrs ir viens – no lielajiem siltuma rēķiniem aukstākajos ziemas mēnešos izvairīties neizdosies un tie būs jāpārdzīvo.
Pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis gan piebilst, ka viņam kā bijušajam pilsētniekam tie nemaz tik lieli nešķietot.
– Katrā mājā ir iespējams noregulēt vēlamo siltuma režīmu – gan to palielināt, gan samazināt – un iespēju robežās novērst vismaz lielākos siltuma zudumus savā dzīvoklī vai pat to siltināt, tāpat siltināt komunikācijas pagrabos. Turklāt tarifs jau nav mainījies, bet būtiska atšķirība ir tā, ka vairs nav jāmaksā kaut kāda vidējā maksa par kvadrātmetru, bet gan par reāli patērētajām megavatstundām katrā mājā, jo tagad mājās ir uzstādīti siltumskaitītāji un beidzot ir reāli skaitļi, cik īsti siltums Dzelzavā un Aizpurvē maksā. Iepriekšējās sezonās megavatsundas tika uzskaitītas tikai katlumājās, – akcentē Andrejs Jankovskis.
Savukārt SIA „Dzelzava" valdes locekle Ņina Stiprā informē, ka arī uzņēmumam iedzīvotāji ir zvanījuši un interesējušies, kāpēc rēķini par decembri ir tik lieli.

Lielie rēķini nepārsteidz
– Oktobrī un novembrī laiks bija daudz siltāks, un arī apkures rēķini bija pieņemami, apmēram tādi paši, kā tad, kad ar siltumu daudzdzīvokļu mājas nodrošināja mūsu uzņēmums. Bet decembrī bija gan aukstums, gan lieli vēji un droši vien lieli arī siltuma zudumi pirms gadiem trīsdesmit vai četrdesmit uzceltajās mājās. Arī es dzīvoju vienā no šādām mājām Aizpurvē, un tur tik karsts dzīvokļos, lai staigātu basām kājām, nav. Mani nepārsteidz šie lielie rēķini. Taisnību sakot, es visu laiku gaidīju, kad būs jāpārdzīvo šoka terapija. Pirms daudziem gadiem to pārdzīvoja iedzīvotāji arī tepat mums kaimiņos – Cesvainē, kad tur mājās tika uzstādīti siltumskaitītāji un vajadzēja maksāt par reāli patērēto siltumenerģiju. Kāpums bijis tik liels, ka siltumuzņēmuma darbinieki pat uz darbu mierīgi nevarējuši aiziet – jau pa ceļam bijis jāuzklausa iedzīvotāju sašutums, – atzīmē Ņina Stiprā.
Viņa atgādina, ka pirms apkures sezonas Dzelzavas un Aizpurves iedzīvotāji ir labi zinājuši, ka šajā sezonā būs jāmaksā par reāli patērēto siltumu katrā mājā un nebūs vairs tā, kā tad, kad ar siltumu nodrošināja SIA „Dzelzava" un rēķinos cena – vai nu tas bija rudens mēnesis, vai aukstie ziemas mēneši – nemainījās.
– Kad mēs kurinājām, daļa iedzīvotāju turēja vaļā logus, jo mēs gribējām, lai neviens nesaltu nevienā dzīvoklī. Bet tagad ir jāmaksā reālā cena, un tā katrā mājā un katrā mēnesī ir citādāka. Aizpurvē rēķini ir vislielākie, un visdārgākais siltums ir 27. mājā, bet nākamā dārgākā māja ir tā, kurā dzīvoju es. Par trīsistabu dzīvokli kopā ar karsto ūdeni un PVN decembra rēķins ir 126 eiro vai par vienu kvadrātmetru (bez PVN) ir jāmaksā 1,75 eiro. Mazāk par siltumu ir jāmaksā Dzelzavā, kur visas mājas ir privatizētas, ir māju vecākie un tiek regulēta siltuma padeve katrā mājā atbilstīgi laikapstākļiem, – situāciju raksturo Ņina Stiprā.
Viņa uzsver, ka lielas problēmas sagādā tas, ka daudzdzīvokļu mājas Aizpurvē joprojām ir pašvaldības īpašumā un iedzīvotāji domā, ka pašvaldība būs tā, kas tās siltinās, mainīs dzīvokļos logus, durvis un novērsīs citus siltuma zudumus. Taču ne pagasta pārvaldei, ne SIA „Dzelzava" tādu līdzekļu nav, un diez vai Madonas novada nodokļu maksātāji būtu ar mieru, ja no kopējā pašvaldības budžeta tiktu piešķirta nauda šādam mērķim. Savā dzīvoklī, ja grib normāli dzīvot, kaut kas ir jādara arī katram pašam – jāveic kosmētiskais remonts, jāskatās, lai logi nekristu ārā, pirms ziemas sezonas tie ir jāaizlīmē utt. Gatavojoties apkures sezonai, vienā mājā Aizpurvē tika siltināti iekšējie siltumtīkli pagrabā, kas pašvaldībai izmaksāja ap 2000 eiro.

Rēķini visur ir lielāki
Savukārt SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis atzīst, ka lielāki siltuma rēķini par decembri ir ne tikai Dzelzavā un Aizpurvē, bet arī Madonā un daudzviet citur, jo gaisa temperatūra salīdzinājumā ar oktobri un novembri bija zemāka, līdz ar to, lai nodrošinātu siltumu dzīvokļos, tika patērēts vairāk megavatstundu.
– Dzelzavā un Aizpurvē šī ir pirmā sezona, kad daudzdzīvokļu mājas ar siltumu nodrošina mūsu uzņēmums, un tā ir pirmā sezona, kad šo ciematu iedzīvotājiem ir jāmaksā par reāli patērēto siltumu katrā mājā, kur tiek uzskaitītas patērētās megavatstundas, līdz ar to maksa katrā mājā ir atšķirīga. Tā ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tai skaitā siltuma zudumiem konkrētajā ēkā un dzīvokļos, tāpat izvēlētā temperatūras režīma dzīvokļos. Situāciju Aizpurvē sarežģī arī tas, ka ēkas joprojām pieder pašvaldībai un tikai daži dzīvokļi ir privatizēti. Komunikācijas pagrabos, gatavojoties apkures sezonai, Aizpurvē tika siltinātas tikai vienā mājā.
Droši vien nākamajā sezonā aktīvāk jāprasa līdzekļi pašvaldībai, lai kārtībā kaut cik savestu visas mājas, kas tai pieder. Tas, ka līdz šim iedzīvotāji maksāja vidējo maksu, arī neveicināja, lai viņi piedomātu pie tā, kā samazināt siltuma zudumus. Viena no iespējām, kā samazināt rēķinus, ir uzstādīt zemāku siltuma režīmu dzīvokļos. Bet tā nav mūsu vaina, ja atbilstīgi laikapstākļiem tas netiek regulēts. Tiesa, ne katrā mājā ir tāds speciālists vai uzņēmīgs cilvēks, kurš var uzņemties šo pienākumu, tāpēc, iespējams, nākamajā sezonā par atsevišķu samaksu piedāvāsim mūsu uzņēmuma speciālistu pakalpojumus mājas iekšējo tīklu apkalpošanā, kā tas ir Madonā, kur par to maksā visi mājas iedzīvotāji, neatkarīgi no tā, kam dzīvoklis pieder – pašam vai pašvaldībai. Tad varētu izpētīt situāciju konkrētajā mājā un ieteikt, kas turpmāk būtu darāms, – uzsver Uldis Lielvalodis.
Līdzīgu viedokli pauž arī uzņēmuma siltumtehnisko iekārtu un darba aizsardzības inženieris Andris Trečaks, kas atbild par siltuma nodrošināšanu Dzelzavā un Aizpurvē.
– Iedzīvotājiem ir jāpierod pie tā, ka arī par siltumu ir jāmaksā atbilstīgi reālajam patēriņam. Agrāk Dzelzavā un Aizpurvē, kā saka, bija „komunisms", kad bija jāmaksā noteikta summa neatkarīgi no patērēto megavatstundu skaita katrā mājā un visus zaudējumus uz sevi paņēma pakalpojuma sniedzēja uzņēmums, bet tagad, kopš katrā mājā ir uzstādīti siltumskaitītāji, ir jāmaksā pēc fakta, un neko noblēdīt mēs nevaram, – ir pārliecināts Andris Trečaks.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px