Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē deputāti lēma par grozījumiem Meža likumā.
Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts deputātus informēja, ka 2014. gada 12. decembrī pašvaldībā ir saņemts biedrības „Zemnieku saeima" iesniegums ar aicinājumu pašvaldībai atbalstīt biedrības „Zemnieku saeima" iniciatīvu par grozījumiem Meža likumā, lai veiksmīgāk ražošanā tiku atgriezta aizaugusi lauksaimniecības zeme. Biedrība aicina paust savu atbalstošo viedokli rakstiski Valsts prezidentam, Valsts kancelejai, Zemkopības ministrijai, Saeimas frakcijām un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomei, Latvijas Pašvaldību savienībai, Valsts meža dienestam.
2015. gada 1. janvārī stāsies spēkā pirms trim gadiem pieņemtie grozījumi „Meža likuma" 3. pantā un pārejas noteikumu 22. punktā, kas nosaka, ka par mežu tiks uzskatīta 0,5 ha un lielāka platība, uz kuras ir izveidojusies mežaudze ar koku vidējo augstumu vismaz pieci metri un kur mežaudzes šķērslaukums ir vienāds ar vai lielāks par mežaudzes minimālo šķērslaukumu.
Šo likuma grozījumu stāšanās spēkā radīs sarežģītus birokrātiskus un finansiālus šķēršļus lauksaimniekiem, kā arī kavēs lauksaimniecībā izmatojamās zemes atgriešanu lauksaimnieciskās produkcijas ražošanā.
Šobrīd Latvijā meža platības sasniedz 58% no kopējās valsts platības, un to paplašināšana uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes rēķina ir nepārdomāta un tuvredzīga rīcība, tādējādi var tikt samazināts saražotās lauksaimniecības produkcijas apjoms, valsts pašnodrošinājums ar pārtiku, apdzīvotība un nodarbinātība lauku reģionos.
Lai novērstu lauksaimnieciskās produkcijas ražošanai negatīvu seku iestāšanos, biedrība „Zemnieku saeima" lūdz Zemkopības ministrijai un atbildīgajai Saeimas komisijai steidzamības kārtā veikt izmaiņas Meža likuma 3. panta 1. daļas 2. punktā un pārejas noteikumu 22. punktā, mainot termiņu no 2015. gada 1. janvāra uz 2025. gada 1. janvāri.
Izskatījusi iesniegto lēmuma projektu, Madonas novada pašvaldības dome nolēma atbalstīt biedrības „Zemnieku saeima" iniciatīvu veikt izmaiņas Meža likumā, mainot likuma grozījumu spēkā stāšanās termiņu no 2015. gada 1. janvāra uz 2025. gada 1. janvāri, un pieņemto lēmumu nosūtīt Zemkopības ministrijai, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomei, Latvijas Pašvaldību savienībai, Valsts meža dienestam.