Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Dzelzavas pansionāts pastāv jau 50 gadu

LAURA KOVTUNA

Autors • 22.12.2014.

Dzelzavas pansionāts pastāv jau 50 gadu
Burtu lielums

Atzīmējot Dzelzavas pansionāta 50. pastāvēšanas gadadienu, Dzelzavas dienas aprūpes centra darbinieces uzsākušas atmiņu stāstu, vēsturisko liecību un foto apkopošanu, ko plānots izdot informatīvā bukletā par pansionātu.

Jau kopš septembra dienas aprūpes centra vadītāja Iveta Apenīte un aprūpētāja Kristīne Kukurāne vāc bildes, sarunājas ar kādreizējiem pansionāta vadītājiem un darbiniekiem, tādējādi iegūstot informāciju par ikdienas un svētku gaitām pansionātā pusgadsimta garumā.
– Ir savāktas publikācijas no dažādām avīzēm, gan pašu darbinieku, gan cilvēku nestie fotoattēli. Maz gan tajos laikos ikdienu fotografēja, vairāk tādas kopā sanākšanas, svētkus. Apzinājām arī kādreizējos pansionātu vadītājus. Daži bija ļoti atsaucīgi, atveda bildītes, pakavējās atmiņu stāstos, citi atzina, ka tas bijis ļoti grūts laiks, un tāpēc to nemaz negribēja atcerēties. Daudz pastāstījusi arī mūsu iemītniece Gaida, kas pansionātā ir jau 22. gadu, – atklāj Iveta Apenīte. Kristīne Kukurāne piebilst, ka nereti publikācijās vēstures aina iezīmējas dažāda, tāpēc viņas primāri izvēlējušās informāciju gūt no, tā teikt, „pirmavota" – pašiem cilvēkiem. Kristīne Kukurāne pastāsta: – Pats pirmais pansionāts tika izveidots 1964. gadā tā saucamajā Zirgu pusmuižā jeb Lobenes pusmuižā. Mūsdienās šīs ēkas vairs nav, rudenī bijām aizbraukušas izstaigāt, tur palikušas tikai drupas, viss ieaudzis zālē, bet savulaik bijusi iespaidīga un skaista ēka, kā var redzēt bildēs. Otrajā ēkā, kurā atradās pansionāts, iepriekš mitinājusies Dzelzavas kolhoza valde. Kad viņi pārcēlās uz centru, pansionātu ierīkoja „Strautiņos". Šajā pansionātā vietas bija 10-15 cilvēkiem. Interesanti, ka blakus bijusi ferma un katram iemītniekam dienā ticis piešķirts litrs piena, pēc kā pakaļ gājuši ar spainīti. Kad pašreizējā ēkā, kas ir pansionāta trešā atrašanās vieta, uzsāka remontu, aptuveni uz gadu bijām pārcēlušies atpakaļ uz „Strautiņiem". Ēka maza, bet bija feini, visiem palikušas gaišas atmiņas par šo periodu.
Diemžēl, cilvēku, kuri varētu pastāstīt par pansionāta vēsturi, ar katru gadu paliek mazāk un atmiņas izbalē. Tāpēc, lai tās neietu zudībā, Dzelzavas dienas aprūpes centrs aicina ikvienu uz pasākumu 30. decembrī pulksten 14. – Aicinām visus, kas vēl nav pieteikušies vai zina ko pastāstīt par pansionātu, lai nekautrējas un nāk, stāsta, iesniedz foto. Veidosim tādu kā bukletiņu par Dzelzavas pansionātu, atzīmējot 50 gadu pastāvēšanas jubileju. Gribam atcerēties un pieminēt, pateikties ar dāvaniņām visiem, kas šeit strādājuši, – teic Iveta Apenīte un Kristīne Kukurāne.
Kā jau minēts, pirms trim gadiem renovētas pašreizējā pansionāta telpas un izbūvēts otrais stāvs, tā paplašinot arī darbības virzienu kā dienas aprūpes centram.
– Savulaik sprieda, kāpēc tādā nomalē vajagot dienas centru. Bet cilvēki patiešām nāk. Varbūt ne bariem, bet katru dienu ir 3-5 aktīvākie nācēji. Diezgan pieprasīts ir dušas un drēbju mazgāšanas pakalpojums. Regulāri notiek dažādas radošās nodarbības, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem. Piemēram, pie mums brauc Vanda Podiņa, Olga Bāņukalne vadīt rokdarbu nodarbības. Notiek arī valodu kursi, pa reizei tiek vadītas kurlmēmo zīmju valodas nodarbības. Cenšamies piesaistīt nodarbības, kas varētu būt interesantas arī 1. stāva iemītniekiem. Protams, vecumā ir mazliet sliktāk ar enerģiju, cilvēki ātrāk nogurst, bet kopumā mums šī sadarbība veidojas. Viennozīmīgi var teikt, kopš ir dienas centrs, iespējas arī pansionāta iemītniekiem ir krietni palielinājušās. Agrāk visa dzīve noritēja pirmā stāva koridorā, šaurībā, līdz ar to arī cilvēki bija sasaistītāki, ierāvušies sevī. Tagad tomēr cenšas iesaistīties; dienas aprūpes centrā ikdiena tiešām ir raiba, raita un notikumiem bagāta, – vērtē Iveta Apenīte.
Vēl šeit ikviens Madonas novada iedzīvotājs var izmantot internetu, lasīt žurnālus, laikrakstus, kā arī spēlēt galda spēles – to sevišķi iecienījuši bērni un jaunieši. Medicīnas darbinieks novada iedzīvotājiem bez maksas izmēra asinsspiedienu un cukura līmeni, veic pārsiešanu u. c., ir iespēja pieteikties arī uz psihologa konsultāciju, saņemt aprūpētāja vai sociālā aprūpētāja pakalpojumus. Darbinieki nemitīgi mācās un pilnveido zināšanas, tas uzlabo arī dienas centra darba kvalitāti.
Šobrīd pansionātā mitinās 23 iemītnieki, un viņu ikdienas bagātināšanai tiek rasti arī saimnieciskie darbiņi. Piemēram, vasarā var iet parušināties dārzā, aprūpēt dienas centra trušus, mājputnus, ir arī sunītis, ko visiem lutināt. Turklāt nākotnes plānos ir iekārtot parku uz blakus esošās zemes, kas nesen iegādāta.
Savukārt dvēseles priekam ik mēnesi tiek sarīkots kāds pasākums. – Paldies „Krauklēniešiem", „Veldzei", Dzelzavas internātpamatskolai un PII „Rūķis", kas pie mums regulāri viesojas un uzstājas, – pateicas Iveta Apenīte.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px