28. novembrī Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā visas dienas garumā norisinājās „Zaļās jostas" izsludinātā konkursa „Mana līdzdalība veidojot, saglabājot un uzlabojot vides kvalitāti publiski pieejamās vietās pie ūdeņiem savā pašvaldībā „Tīrai Latvijai – tīriem ūdeņiem"" noslēgums.
Konkursa dalībnieki – 15 komandas no visas Latvijas, kas pieteica sevi konkursam jau 2014. gada pavasarī -, prezentēja savus darbus žūrijai, ko pārstāvēja Valsts izglītības satura centra vecākā referente Velga Kakse, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības Starptautiskās sadarbības un Eiropas savienības koordinācijas nodaļas vadītājs Rolands Bebris, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas bioloģijas skolotāja Liesma Āboliņa un biedrības „Latvijas Zaļā josta" projektu direktore Ilze Liepa-Balode.
Mērķis – sakārtot apkārtējo vidi
Kā informē Ilze Liepa-Balode, konkursa mērķis bija veikt aktivitātes, kas ļautu novērtēt un uzlabot publiski pieejamo atpūtas vietu pie ūdeņiem vides stāvokli savās pašvaldībās, tādējādi attīstot prasmes un iemaņas kvalitatīvas dzīves telpas organizēšanā. Konkursa uzdevumā ietilpa arī izstrādāt konstatēto problēmu novēršanas plānu, veidojot konstruktīvu dialogu un sadarbības modeli ar vietējām pašvaldībām, citiem sociālajiem partneriem, plašsaziņas līdzekļiem par rīcības plānā izvirzīto uzdevumu iespējamiem risinājumiem (piemēram, par atkritumu konteineru, brīdinājuma plakātu, norāžu izvietošanu, sabiedrisko kampaņu, talku, labiekārtošanas darbu u. c. organizēšanu).
Prezentējot savus darbus, konkursa dalībnieki parādīja, ka viņiem nav vienaldzīga vide, kurā viņi dzīvo un darbojas, tādējādi paužot savu mīlestību un piederību mūsu skaistajai zemei.
Pateicoties konkursa dalībnieku aktivitātēm, piecpadsmit ūdenstilpju apkārtne ieguva citu veidolu: tika izveidots estētisks skats uz atpūtas vietām, ierīkotas ugunskura vietas, uzstādīti galdi, soliņi un satīrīta apkārtne. Kā arī ir panāktas vienošanās ar vietējām pašvaldībām par turpmākās teritorijas izpļaušanu aktīvās atpūtas laikā un citiem pasākumiem.
Iespējams, ka izvēlētais konkursa norises laiks (no maija līdz oktobrim un aktivitāšu veikšana vasaras brīvlaikā) bija par iemeslu tam, ka neviena komanda līdz galam nebija izpildījusi prasītos nosacījumus. Tāpēc žūrijas komisija nolēma nedaudz mainīt konkursa nolikumu un nepiešķirt pirmo vietu. Tika pārdalīts balvu fonds un piešķirta viena otrā vieta ar naudas balvu 500 eiro vērtībā un trīs trešās vietas ar naudas balvu 350 eiro vērtībā projekta ilgtspējības nodrošināšanai. Visas konkursā piedalījušās komandas saņēma īpašus atzinības rakstus un veicināšanas dāvanas no „Zaļās jostas".
Godalgoto otro vietu ieguva Meirānu Kalpaka pamatskolas komanda „Aiviekstes plostnieki". Savukārt ar līdzīgu punktu skaitu trīs godalgotās trešās vietas ieguva: Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 12.b klases komanda „Jaunie Cēsu dabas draugi", Skaistkalnes vidusskolas komanda „Zaļās pēdas" un Talsu pamatskolas vides izglītības pulciņa komanda „Talsu pamatskolas 9.a klase". Īpašu simpātiju balvu no „Zaļās jostas" nominācijā „Visvairāk interneta vietnē balsu ieguvušais komandas profils" saņēma Dricānu vidusskolas komanda „Zaļie pirkstiņi".
Sakopj Aiviekstes krastu
– Konkursam pieteicāmies jau pavasarī, un, tā kā atrodamies Aiviekstes krastā, mūsu projekta mērķis bija sakopt Aiviekstes krastu. Izveidojām 10 cilvēku komandu, lai gan jāatzīst, ka teritorijas sakopšanā iesaistījās teju vai viss skolas kolektīvs – skolēni, skolotāji, arī vecāki, vietējie iedzīvotāji, arī pašvaldība mūs atbalstīja, – stāsta skolotāja Ilze Stiprā, kas kopā ar skolotāju Ausmu Pirogu ir šī projekta koordinatores. – Projektu nedēļas ietvaros sakopām Aiviekstes krastu, kas atrodas skolas teritorijā, un ieplānojām, ka tālāk varētu šeit izveidot dabas taku un atpūtas vietu pie upes gan mācību darbam, gan ārpusstundu pasākumiem. Tika izveidota prezentācija. Mūsu skolas komandu uzaicināja uz konkursa noslēgumu Rīgā 28. novembrī, kur prezentējām paveikto un ieceres turpmākajam. Ir prieks, ka saņēmām galveno balvu – 1. vietu gan nepiešķīra nevienam, bet mēs ieguvām 2. vietu un naudas balvu 500 eiro, ko plānojam likt lietā, īstenojot iecerēto projektu. Tā ka ceram, ka pēc kāda laika mums Aiviekstes krastā būs jauka vieta aktīvai atpūtai.
Foto no pasākuma