Šoruden Sarkaņu pagasta bibliotēkas 1. stāva telpā tika uzvilkti velki pirmajai segai šeit uzstādītajās Viļumsona stellēs. Kā „Stars" jau rakstīja, Pētera Viļumsona stelles topošā „Dzintaru" muzeja Vidzemes sēļu darbnīcām vasarā par 2000 eiro iegādājās Madonas novada pašvaldība. Tā kā Praulienas pagasta „Dzintaros" muzeja veidošanas ieceres vēl tikai tapšanas stadijā, tika atrasta vieta, kur stelles likt lietā.
Tagad vēsturiskajās stellēs jau noaustas vairākas segas. Pirmās divas, kuru autore ir Inese Mailīte, ir aizvestas uz Ogri, kur no 5. līdz 13. decembrim Ogres kultūras centrā notiek izstāde konkurss „Radīts no Pāces dzijas". Izstādē piedalās darbi (adījumi, tamborējumi, audekli, filcējumi), kas tapuši no Pāces vilnas fabrikas dzijas.
– Sega patiesi ir skaista! Kā man tā patīk! Cik silta tā un mīksta! –
prieku par pirmo noausto deķi Viļumsona stellēs „Stara" žurnālistei izteica Inese Mailīte. – Ziņa, ka Madonas novadā sabiedrībai ir pieejamas vēsturiskās Viļumsona stelles, apskrējusi diezgan lielu teritoriju. Anete Karlsone velk kopā skaitļus, cik tad šādu steļļu Latvijā vispār varētu būt. Katrā ziņā neko daudz nevar saskaitīt, šķūnīšos varbūt ir vairākas, bet tādu, kas strādā un ir pieejamas cilvēkiem, nav daudz.
Šobrīd uz Viļumsona stellēm jau uzvilkti velki nākamajām trim segām. Meistares Vandas Podiņas vadītā Sarkaņu rokdarbu pulciņa dalībnieces segu auž kopīgiem spēkiem. – Tas būs paraugdeķis, ko meitenes auž pa gabaliņam vien, jo viņām jāapgūst, kā Viļumsona stelles un to raksti darbojas, – raksturoja Inese Mailīte.
– Uzvilkt uz stellēm audeklu palīdzēja jauniņās Inga un Agnija. Ik trešdienu mēs tiekamies, interese ir ļoti liela. No Pāces vilnas fabrikas nopirkts vēl 14 kg dzijas, kas jāmazgā, jātin un jāliek lietā. Man patiešām ir milzīgs prieks, ka stelles ir tieši Sarkaņos un tās reāli darbojas.