1962. gadā Madonā durvis vēra kinoteātris „Vidzeme". Gadu gaitā tas piedzīvojis vairākas pārmaiņas. Nomainījušies tajā strādājošie darbinieki, pirms pāris gadiem pēc ēkas fasādes siltināšanas mainījās kinoteātra ārējais izskats, un, visbeidzot, šogad „Vidzeme", kuras pastāvēšana jau bija apdraudēta, pateicoties kino tehnikas un skaņas aparatūras iegādei, ir ieguvusi iespēju arī turpmāk madoniešiem un pilsētas viesiem piedāvāt kvalitatīva kino baudīšanas pieredzi.
„Stars" jau informēja, ka Holivudas filmu studijas ar 2013. gadu pārtrauca izlaist filmas uz tradicionālās kinolentes, bet gan digitālā formātā. Tā kā Madonas kinoteātris „Vidzeme" nebija aprīkots ar tādu tehniku, kas spētu demonstrēt filmas digitālā formātā, bet vien uz 35 milimetru kinofilmas, novada pašvaldības dome pieņēma lēmumu piedalīties nodibinājuma „Madonas novada fonds" izsludinātajā projektu konkursā Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Lauku attīstības programmas 2007.-2013. gadam pasākuma aktivitātē „Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā" ar projekta pieteikumu „Kino aparatūras iegāde Madonas novada kinoteātrim „Vidzeme"", kura mērķis bija atjaunot un pilnveidot kinoteātra „Vidzeme" infrastruktūru, iegādājoties jaunas, mūsdienīgas kinoteātra iekārtas, līdz ar to tiktu rādītas aktuālākās ES un citu valstu filmas uzlabotā kvalitātē. Projekta kopējās izmaksas –
Ls 79 581,65, no tām pašvaldības finansējums – Ls 69 081,65.
Madonas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītājs Jānis Kļaviņš, atskatoties uz šo domes lēmumu, atzina, ka pašvaldībai bijis jāizšķiras par vienu no diviem variantiem – vai nu meklēt risinājumu, kā kinoteātrim iegādāties jaunu aparatūru, vai pārtraukt tā darbību.
– Tā faktiski bija izvēle starp „būt" vai „nebūt" kinoteātrim Madonā, kas Latvijā bija palikusi viena no retajām pašvaldībām, kuras paspārnē vēl darbojas kinoteātris. Pārsvarā kinoteātri ir vai nu beiguši savu pastāvēšanu, vai arī pārgājuši uz privāto sfēru. Sākotnēji izskatījām dažādus variantus, beigās palikām pie tā, ka pašvaldība kinoteātri modernizēs pašu spēkiem, – pastāstīja Jānis Kļaviņš.
Šai darbā iesaistoties pašvaldības attīstības nodaļai un tās projektu sagatavošanas un ieviešanas speciālistei Indrai Kārkliņai, tika atrasts finansējums, tostarp arī līdzfinansējums no Eiropas fondiem, un, pateicoties tam, no 1. novembra kinoteātris „Vidzeme" darbu ir atsācis jaunā formātā un kvalitātē.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 04.11.2014.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto