Ir izskanējis, ka zemniekiem un piena kooperatīviem jau ir kritušās piena iepirkuma cenas un pašlaik tiek lauzti piena piegādes līgumi.
Latvijas Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Armands Krauze minējis, ka pašlaik smagākā situācija attiecas uz piena piegādēm Lietuvai, jo tai paredzētais piens Krievijas badastreika dēļ nu lielākoties paliek pārstrādei Latvijā. Lietuvieši ir samazinājuši iepirkuma cenu (līdz 0,19 EUR/kg), un Latvijā var rasties piena pārprodukcija.
Uz vaicājumu par situāciju ar piena daudzumu AS "Lazdonas piensaimnieks" valdes priekšsēdētāja Elvīra Utināne sacīja: – Krievijas embargo skar visus. Pienu vai vājpienu, kas palika pāri, pārdevām uz Lietuvu, un tagad iepirkuma cena ir par 30% zemāka. Līdz ar to ciešam gan mēs, gan vietējie zemnieki. Sliktākais, ja vispār nevarēs pārstrādāt tik daudz piena, kas tagad paliks Latvijā, jo nebūs izdevīgi pārdot. Citus gadus, ja iepirktais piens palika pāri, nebija sāpīgi, jo iepirkuma cena bija normāla, pārdevām pienu tālāk. Vēl ir grūti pateikt, kāda situācija veidosies. Citi uzņēmumi ziņo, ka iepirkuma cenas uz pusi samazinājuši. Pagaidām "Lazdonas piensaimnieks" ne ar vienu zemnieku līguma nosacījumus nav lauzis, arī iepirkuma cena nav samazināta. Sadarbība ar visiem piena piegādātājiem turpinās. Taču nākotnē uzņēmumiem būs grūti. Par peļņu vispār nav runas, galvenais – pārdot, ja rodas piena pārpalikums. Ja veikalos ieplūdīs poļu un lietuviešu lētākā produkcija, Latvijas produkcijai būs grūti konkurēt. Pircējiem jau no tā būs labums, ja vien būs nauda, par ko pirkt.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 15.08.2014.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto