Valsts darba inspekcija šovasar saņem darbinieku ziņojumus par iespējamiem pārkāpumiem darbavietā lielā karstuma dēļ. Birojos, kur darbs nav saistīts ar fizisku piepūli, atbilstīgi valdības noteikumiem gaisa temperatūrai telpās jābūt +20-28 grādi. Vai mikroklimata nodrošināšanai uzmanību pievērš arī pašvaldības, to jautāju Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Agrim Lungevičam un Praulienas pagasta pārvaldes vadītājam Valdim Gotlaufam.
Jautājums vietā
– Precīzi temperatūru gan neesam mērījuši, bet to, ka karstums ir liels, zinām tāpat, it īpaši tiem administrācijas darbiniekiem, kuriem kabineti atrodas saules pusē ar skatu uz Saieta laukumu. Ēnas pusē ir nedaudz vieglāk. Pēc tam, kad šai ēkai uzbūvēja 5. stāvu, tik karsti vairs nav 4. stāva kabinetos, jo tāds karstums vasarā kā agrāk nenāk no jumta, – situāciju raksturo Agris Lungevičs.
– Droši vien perspektīvā ir jādomā par ventilācijas ierīkošanu, jo saprotam, ka darbiniekiem šādā karstumā nav viegli strādāt, un to domes vadībai ir teikuši arī viņi paši, tāpēc jūsu jautājums par darba apstākļiem pašvaldības darbiniekiem ir vietā. Veicot ēkas Saieta laukumā siltināšanu, sākotnēji bija paredzēta arī ventilācijas ierīkošana, bet lielo izmaksu dēļ tā netika izbūvēta. Tā būtu nepieciešama arī domes sēžu zālē, bet, lai šo problēmu atrisinātu, ir jāpiesaista finansējums. Pirmais, kas mums būtu jāizdara, ir nodrošināt ventilatorus visos kabinetos. Cik zinu, to visos kabinetos vēl nav. Katrā ziņā es esmu par to, lai tos iegādātos un vismaz nākamajā vasarā tie būtu pieejami visiem darbiniekiem.
Vairāk cieš lauksaimnieki
– Kabinetos, protams, ir silts, it sevišķi saules pusē, bet es neuzskatu, ka darba apstākļi kabinetos būtu ekstremāli. Pirmie un galvenie cietēji, manuprāt, ir lauksaimnieki, tie, kam šādā karstumā ir jāstrādā uz lauka un kam ir liela fiziska slodze, – uzsver Valdis Gotlaufs. – Savukārt mēs, darba kabinetos strādājošie, karstumu piecietīsim. Darbiniekiem, protams, esam iegādājušies ventilatorus, bet neko vairāk līdzēt nevaram. Kondicionētājus jau neliksim, tie būtu gan lieli ieguldījumi, gan nav tādas vajadzības. Savulaik mēs atteicāmies no siltināšanas projekta Praulienas pagasta pārvaldes ēkai un, manuprāt, rīkojāmies pareizi. Es uzskatu, ka ēka ir jāsiltina tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams, nevis tikai tāpēc, ka ir tāds projekts un pieejams ES finansējums. Praulienas pagasta pārvalde atrodas vecā vēl muižas laikos celtā ēkā, pie tās aug koki, kas dod ēnu, esam nomainījuši arī savu laiku nokalpojušos logus, un būtībā viss ir kārtībā. Ziemā mums ir silti, un arī vasarās līdz šim ir bijis normāli. Tāds ilgstošs karstums vēl jau nekad nav bijis.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA