Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Iet vecāku pēdās — izvēlas biškopību

Redakcija

Autors • 25.07.2014.

Iet vecāku pēdās — izvēlas biškopību
Burtu lielums

Biškopju ģimenēs nereti arī bērni, jau no bērnības sekojot līdzi vecāku darbam, gūst interesi par biškopību, izvēlas iegūt nepieciešamās zināšanas un izveidot savu dravu, lai saimniekotu patstāvīgi.

Sarkaņu pagastā ZS „Kalna Maruškas" biškopju Sigitas un Alda Stafecku ģimenē ir līdzīgi, un no trim dēliem divi nodarbojas ar biškopību. Edijam ir izveidota saimniecība „Skudras", bet Armandam – SIA „Vidzemnieki 1". Vecākais dēls Nauris pēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes beigšanas arī ir izvēlējies atgriezties laukos, bet saimniekos citā nozarē.
SIA „Vidzemnieki 1" ir Armanda Stafecka uzņēmums Sarkaņu pagastā, kas nodarbojas ar biškopību, un šoreiz uz sarunu aicinājām Armandu. „Vidzemnieki 1" izmanto 68 ha zemes, no tiem tikai 10 ha ir īpašumā, pārējās platības tiek nomātas. Bišu stropi ir izvietoti dažādās vietās ne tikai Sarkaņu, arī Bērzaunes pagastā – pārsvarā pļavās, mežā – ļoti maz. Līdz ar to par iegūto medu Armands saka: – Ir pavasara ziedu, dažādu ziedu medus, nedaudz būs viršu medus. Nevar jau bitēm pielikt čipu, lai izsekotu, kurās ganībās tās ir bijušas, kādu ziedu medu ievākušas.
Jaunais biškopis ir daudz mācījies, gan palīdzot vecākiem, gan arī iegūstot biškopja specialitāti Vecbebru Profesionālajā vidusskolā. Tagad vecāku padomu iznāk prasīt retāk, jo pats ir izmācīts un izskolots.
– Lai iegūtu izglītību biškopībā, bija jāmācās četri gadi, bija vajadzīga arī prakse, un tā jau man bija savu vecāku saimniecībā. No mammas un tēta esmu daudz iemācījies, jo, mazs būdams, nācu līdzi uz dravu. Tomēr biškopībā ir jāzina arī plašs teorijas materiāls, jāseko līdzi jaunumiem, un nekad nevarēs teikt, ka zināms ir viss – tikai lielākā daļa. Bišu pasaule ir smalka, un jāmēģina izprast, kāpēc vienā gadā notiek tā, bet nākamajā – citādāk, – uzsver Armands Stafeckis.
Uz jautājumu, kāds šogad ir medus ievākums, Armands saka:
– Pavasaris bija agrs, silts un saulains, tāpēc bites paspēja ko ienest no pavasara ziediem. Kad jūnijā bija ieildzis garais lietus periods, jau domāju, ka būs neražas gads. Trīs nedēļas pastāvot nelabvēlīgiem laika apstākļiem, bites sāka medu ēst pašas, ļoti maz ko ievāca. Tagad, iestājoties saulainam un siltam laikam, medus ienesums ir labāks un bez medus nepaliksim. Tomēr varēja būt labāk.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 25.07.2014.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

DĀVJA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px