– Nesen Madonā iegādājos dārziņu, kurā iepriekšējie saimnieki ir sastādījuši ļoti daudz ogulāju, starp tiem – arī pieci ērkšķogkrūmi. Jau iepriekšējā gadā priecājos, ka varu lasīt gan jāņogas, gan upenes, gan ērkšķogas, jo katrs ogulājs deva savu artavu ražas – cits vairāk, cits mazāk.
Protams, arī šogad īpaši jaunākajos ogukrūmos ir ogas. Tomēr dārzā nebiju pamanījusi, pa kuru laiku ērkšķogu krūmi palikuši bez lapām. Tagad izskatās tā – ir zari ar ogām, bet lapu nav. Kāpēc tā ir noticis? – redakcijai vaicā Ausma P. no Madonas.
Atbildi sniedza Valsts augu aizsardzības dienesta Augu aizsardzības departamenta integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija.
Ērkšķogas bez lapām var palikt vairāku iemeslu dēļ. Ja lapu kātiņi un dzīslas ir palikušas pie krūma, tad vainīgi būs bijuši zāģlapseņu kāpuri. Ja lapas vienkārši nobirst un ogas paliek, tad vainīgi kādi nelabvēlīgi augšanas apstākļi – pietrūcis mitruma vai kādas no barības vielām. Varbūt vienkārši ogu krūms ir novecojis – tam nav izgriezti vecākie dzinumi. Ogas vajadzētu novākt, ja tās nogatavosies un nesavītīs, bet nokaltušie zari, ja tādi ir, jāizgriež.
Sagatavoja IVETA ŠMUGĀ