Ieskatoties mammas pierakstos, saimniece Līga Joste var izlasīt, ka pagājušajā gadā līdz 13. jūlijam Ošupes pagasta ZS „Eglītes" govju ganāmpulkam zāles lopbarības krājumi jau bija sagatavoti. Šogad jūnija sākumā ir paveicies ar skābbarības gatavošanu, bet uz labu siena laiku vēl tiek cerēts.
Zāle sienam saimniecībā jau ir nopļauta, tiek vālota, bet te atkal uznāk lietus un visu sienu saliedē. Atkal jāklausās laika ziņas, un to „Eglīšu" saimnieki dara nepārtraukti, cerot, ka piepildīsies solītais, ka arī šonedēļ būs silts laiks, cerams, ka sauss, lai varētu savākt sienu.
ZS „Eglītes" specializācijas virziens ir piena lopkopība, tāpēc zāles lopbarības sagatavošana patlaban ir pati svarīgākā. Zāle, kas pļavās savākta, baros ganāmpulku līdz pat nākamā gada vasarai. Saimniekiem ir tāds aprēķins, ka zāles lopbarībai ir jābūt sagatavotai pat nedaudz vairāk par vajadzību – labāk lai paliek pāri, nekā pietrūkst.
Zemnieku saimniecībā „Eglītes", kur zemes īpašumā ir ap 100 ha, klāt vēl nomas platības, patlaban tiek turēts 50 slaucamo govju liels ganāmpulks un 28 grūsnas teles.
Šajā saimniecībā zāle jau tiek pļauta trešo reizi. Viss šogad notiek intensīvi, dabā arī viss sācis savu attīstību ātrāk. – Zāle šogad aug labi, nevar sūdzēties, un lopbarības sagatavošanas pirmais posms bija veiksmīgs. Skābbarības krājumi ir. Taču tālāk jau bija jāķer momenti darbam pļavās. Esam atkarīgi „no augšas", no laika apstākļiem. Ja atceramies, bija ieildzis lietus periods, trīs nedēļas jūnijā lija no vietas. Siens sagatavots vēl tikai trešdaļa no vajadzīgā daudzuma. Ganības jau ir noganītas, gaidām, kad zāle ataugs. Gotiņas uzturas fermā, vedam klāt zāles barību, kas ir sagatavota laikā, kad tā bija visvērtīgākā. Izklausās, ka žēlojamies, tomēr nav jau tik traki. Gan jau paspēsim savākt arī sienu, – secina saimniece Līga Joste.
Jūnijā, cītīgi strādājot, izdevies sagatavot zāles lopbarības ruļļus, un to vajadzība ir ap 1000 ruļļu, lai ganāmpulkam pietiktu līdz nākamā gada zāles lopbarības sezonai. Saimnieks Kārlis Peka piebilst:
– Sākums jau bija labs, jūnija sākumā varēja pļaut un gatavot ruļļus, kad zālei vērtība vislielākā. Tas, ka sagatavota skābbarība, arī ir liels pluss. Siena laiks gan sākās tikai pagājušajā nedēļā. Labi, ka ir sava lopbarības gatavošanas tehnika un, kad vien laika apstākļi ļauj, varam strādāt.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.07.2014.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
DĀVJA VECKALNIŅA foto