No šāgada 1. jūlija pašvaldībām būs jānodrošina domes sēžu ierakstīšana audioformātā un ieraksta ievietošana pašvaldības mājas lapā internetā. Viedokli par iecerēto jaunievedumu lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani.
Jauna pieredze
– Vēl jau jāsagaida jaunā ierakstu iekārta, lai varētu veikt kvalitatīvus audioierakstus. Mēs jau pamēģinājām domes sēdi ierakstīt diktofonā, bet neko daudz tur nevarēja saprast. Vēl gan pavīdēja runas, ka šīs prasības ieviešana, iespējams, tiks atcelta, taču šonedēļ Saeimas komisija šo priekšlikumu neatbalstīja. Bet tas nekas, pašvaldības tagad iegūs jaunu pieredzi, – akcentēja Vilnis Špats. – Jāsaprot, ka domes sēdes ierakstus tiešraidē gluži klausīties nevarēs. Tas būs audioieraksts, un tam būs jāatbilst arī datu aizsardzības likuma prasībām. Cik ar kolēģiem esmu runājis, sēdes kļūst aizvien konkrētākas, visa diskutēšana pārsvarā jau notiek komiteju sēdēs, kas nav jāieraksta, līdz ar to domes sēdēs vairāk ir konkrētu balsojumu – „par", „pret". Atklāts ir jautājums, cik daudz viedokļu varēs uzzināt no šiem audioierakstiem. Tas, kam būs interese, varēs tos klausīties, bet, lai uzzinātu, kā domē tiek pieņemti lēmumi, iedzīvotāji uz sēdēm jau tagad var nākt visu laiku. Pašam piedalīties sēdēs, kad var visu redzēt un dzirdēt, ir taču interesantāk. Var pat uzjautāt, jo arī tas netiek liegts, kaut gan, vadoties stingri pēc likuma, tāda jaukšanās ar jautājumiem sēdes laikā nemaz nav paredzēta.
Jau tagad var piedalīties
– Domāju, ka tur nekā slikta nav, kaut gan, pieņemu, tas kādu reizi kādu diskusiju varētu tomēr ierobežot. Katrā ziņā uz iecerēto jaunievedumu var paskatīties no divām pusēm. Arī situācijas var būt dažādas, kad virsroku reizēm ņem emocijas. Madonas novada domes sēdes jau tagad tiek filmētas, tās ir atklātas, un tajās var piedalīties arī iedzīvotāji, kam vien ir interese par tur lemto, – atzīst Ilze Dreimane.
– Iecerētais jauninājums Madonas novada pašvaldībai, manuprāt, īpašas izmaiņas vai problēmas nesagādās. Savā ziņā tas pat palielinās pieejamību domes lēmumiem, kaut gan jau tagad es Madonas novada domes sēdes vērtētu kā ļoti demokrātiskas, jo nevienam, kuru ieinteresējusi kāda jautājuma izskatīšana, netiek ierobežota iespēja izteikties un paust savu viedokli. Īstenībā mūsu pašvaldībā ir liela atvērtība, bet tas, ka domes sēžu audioierakstiem varēs pieslēgties arī neklātienē, būs vēl viena papildu iespēja. Lai dzirdētu diskusijas, kā tiek pieņemti domes lēmumi, un argumentus, nebūs speciāli jābrauc uz Madonu, bet tam līdzi varēs sekot attālināti, un tas varētu būt pat ļoti ērti.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA