Garlaikoti un bez intrigas noslēdzās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās Latvijas pilsoņiem bija iespēja piedalīties trešo reizi kopš valsts iestāšanās Eiropas Savienībā.
30% ar astīti vēlēšanu iecirkņos pabijušo balsstiesīgo daļēji atklāj patieso mūsu iedzīvotāju interesi gan par tā saucamajām Eiropas lietām, gan par cilvēkiem, kuri tur, tālajā Strasbūrā un Briselē, ņemas ar saviem jautājumiem. Vai nav vienalga, kuri 8 indivīdi nākamajos gados šeftēs lielajā Eiroparlamenta stropā? Jā, interese nav liela, taču kādēļ to vēl vairāk mazināt, potenciālo vēlētāju ceļā kraujot barjeras? To, ka aktivitāte būtu lielāka, ja vēlētājs nebūtu piesiets vienam vēlēšanu iecirknim, atzīst kā paši deputāti, tā Centrālās vēlēšanu komisijas darbinieki. Kādēļ to nemainīt? Otra barjera ir pase. Aizvien retāk cilvēkiem sadzīvē ir nepieciešams lietot pasi, un tā, nogūlusi kādā tālākā atvilktnē, apput, nereti nepamanot, ka beidzies derīguma laiks. Cilvēki savas personas identificēšanai visbiežāk izmanto autovadītāja apliecību, kādēļ to neatļaut lietot arī vēlēšanās? Ja bažas ir par krāpšanas gadījumiem, arī pašreizējā sistēma to neizslēdz, un diezin vai neliels riska pieaugums būtu uztverams kā lielākais drauds visādi citādi skaidrajam un neietekmējamajam demokrātiskajam vēlēšanu procesam.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 28.05.2014.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS