R. Blaumaņa memoriālajā muzejā „Braki" 17. maijā notika jau astotā Muzeju nakts. Šā gada tēma – „Sarkanā krāsa – dzintars".
Laikapstākļi bija ļoti labvēlīgi, jo visu dienu spīdēja saule, vakars – silts un patīkams.
Braku Muzeju nakts sākās ar muzikāli literāru sarīkojumu „Dzintarsaule", kas bija veltīts R. Blaumanim un I. Ziedonim. Anna Kuzina pastāstīja par rakstnieku I. Ziedoni, viņa devumu literatūrā un sasaistīja to ar R. Blaumani, īpaši izceļot viņa lugu „Sestdienas vakars". Tālāk – Zintas Saulītes un Ērgļu vidusskolas 10. klases skolnieka Gundara Āboliņa Imanta Ziedoņa „Dzintarainās pasakas" lasījums, ko caurvija cesvainietes Vitas Krūmiņas dziesmas ar I. Ziedoņa un R. Blaumaņa vārdiem.
No pulksten 21 sākās dažādas aktivitātes Braku teritorijā. Jau, ienākot muzejā, rotaļlaukumā apmeklētājus sagaidīja Ērgļu vidusskolas 3.a klase (audzinātāja Liena Bukovska), lai aicinātu piedalīties un veikt dažādus pārbaudījumus darbnīcā „Dzintara meklētāji". Sīklopu kūtiņā Ineses Mailītes vadībā, izmantojot kartupeli un dzelteno krāsu, tapa skaistas dzintara saulītes. Mārīte Breikša bija sagatavojusi dažādus jautājumus un atjautības uzdevumus par dzintaru, kā arī pamudināja uzrakstīt piecrindi – dzejoli.
Rita Dutko iemācīja pagatavot skaistu rotaslietu, izmantojot krāsainu dziju un dzintara akmentiņus. No šīs darbnīcas katrs devās prom ar pašgatavotu rotu ap kaklu. Saimes istabā skanēja tik jauka dziedāšana, ka dažs Muzeju nakts apmeklētājs vai visu vakaru sēdēja un dziedāja, un dziedāja. Bija tik jauki klausīties Vitas Krūmiņas ģitāras spēlē un skaistajā dziesmu izpildījumā. Tā bija jauka mūzikas terapija sirdij un dvēselei.
Jauniešus visvairāk saistīja nakts orientēšanās pa Braku takām. Te čakli rosījās Ērgļu vidusskolas skolēni, kas vienmēr atbalsta pasākumu un izdomā apmeklētājiem visdažādākos pārbaudījumus. Pie starta dalībniekus sagaidīja 10. klase (audzinātāja Indra Rone), lai sagatavotu skrējējus dzintara ceļojumam. Pirmais kontrolpunkts – Pirts dīķis, te Madaras Ozolas un Agitas Bīriņas vadībā norisinājās dzintara skalošana. Pie Jāņkalniņa katrs saņēma saules un uguns enerģiju, kāpjot, lienot un ietērpjoties īpašās drēbēs (7. klase, Mārīte Kovaļevska). Pie Pieminekļa akmens sagaidīja 8. klase (Olga Eņģe), lai izietu dzintarkrāsu ceļu, ko veidoja dzelteni akmeņi. Simtsoļu takā atkal jauni pārbaudījumi, kurus izdomāja 11. klase (Ilze Eņģe). Lai nokļūtu pie skulptūras „Edgars", bija jāveic trošu ceļš un uzdevumi, kuru idejas autori bija 5. klase (Aldis Olte). Pie Zibensšķeltā akmens darbojās Madlienas vidusskolas 10. klase (Elita Atslēdziņa), lai aicinātu veikt dažādas dzintara akmentiņu spēles.
Sīklopu kūtiņā bija izveidota dzintara izstāde, kurā varēja aplūkot Ināras Strazdiņas, Ilzes Reņģes un Annas Sniedzītes dzintara rotaslietu kolekcijas.
Muzeju naktī Brakos bija 460 apmeklētāju, visvairāk – no Ērgļu, Madonas, Ogres, Vecpiebalgas novada, arī Rīgas, Rankas, Gulbenes, Ropažiem, pat no Anglijas un Ukrainas. Paldies muzeja palīgiem un čaklajiem atbalstītājiem, skolēniem, viņu skolotājiem un lieliskajiem vecākiem!
Autore: ZINTA SAULĪTE,
Braku muzeja vadītāja
ILZES DAUGIALLO foto