Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Jaunā veselības reforma

Redakcija

Autors • 28.02.2014.

Burtu lielums

Vakar LTV1 raidījumā „Rīta Panorāma" Valsts prezidents Andris Bērziņš pauda viedokli, ka jaunā veselības reforma līdz ar tā sauktā veselības nodokļa ieviešanu, ko pērnā gada decembrī Saeima atbalstīja 1. lasījumā, bet kuru jau no paša sākuma asi kritizē ģimenes ārstus pārstāvošās organizācijas, tagad arī Latvijas Ārstu biedrība, kā arī tiesībsargs Juris Jansons un pašreizējā Labklājības ministrijas vadība, visticamāk, netiks pieņemta. Kā vērtējat jauno veselības reformu, to vakar vaicāju Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājam Ivaram Miķelsonam un Lubānas novada domes priekšsēdētājam Tālim Saleniekam.

„Klibs ar abām kājām"
Tā jauno veselības nodokļa ieviešanas modeli raksturo Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājs Ivars Miķelsons. – Lai cilvēki apzinīgi maksātu nodokļus, valstī ir daudzas citas metodes, kā to izdarīt, nevis šādā veidā – caur veselības aprūpi. Manuprāt, tā ir diskriminācija, – uzskata Ivars Miķelsons.
– Tas būtu milzīgs slogs veselības aprūpes iestādēm – tikt skaidrībā, kurš ir nodokļu maksātājs, kurš nav un kāpēc. Bezmaz vai ģimenes ārstiem būtu jāpilda ieņēmumu dienesta funkcijas. Es pat nevaru iedomāties, kas tas ir par administratīvo slogu, kuru tagad grib uzlikt, un kas to visu panāks. Prasīt no ģimenes ārsta, lai viņš noskaidrotu, vai esmu nodokļu maksātājs vai neesmu? Vai varbūt man ārstam būs izziņa jānes? Var, protams, diskutēt, cik laba vai slikta ir šī ideja, bet tā absolūti nav tehniski izstrādāta. Kā tas pie mums likumdošanā nereti gadās – ir izmaiņas, tikai par to, kā tās līdz galam realizēt, neviens neaizdomājas.

„Cerams, ka veselais saprāts uzvarēs"
– Pēc manām domām, jaunā veselības reforma ir sasteigta un nav pārdomāta, un šobrīd arvien vairāk izskan viedoklis, ka šis modelis nav īsti gatavs, lai to pieņemtu. Ir tik daudz tehnisku neskaidrību. Kaut vai, piemēram, par tiem cilvēkiem, kas nestrādā algotu darbu, – vai šīs rūpes atkal gulsies uz pašvaldības pleciem, tāpat par to, vai ģimenes ārstu pienākums ir skaidrot, vai pacients ir nodokļu maksātājs vai nav, utt. Cerams, ka Saeimas deputātiem būs veselais saprāts un šis modelis netiks apstiprināts, – spriež Lubānas novada domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks. – Sabiedrībā jau vairs nav gandrīz neviena, kas šo modeli atbalstītu. Līdz šim vēl Latvijas Ārstu biedrība domāja šajā virzienā, bet tagad, kā dzirdēju, arī tā ir „pret", tas nozīmē, ka modelis nav darbotiesspējīgs.

Autore: BAIBA MIGLONE

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px