Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Elektroenerģijas tirgus atvēršana

Redakcija

Autors • 14.02.2014.

Burtu lielums

Daudzi ar lielām cerībām uzņēma sākotnējo premjeres L. Straujumas iniciatīvu atlikt elektroenerģijas tirgus atvēršanu, bet tad sekoja paziņojums, ka viņa tomēr neredzot tam pamata. Viedokli par iespējām atlikt elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no šā gada 1. aprīļa lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu.

Tas nebija reāli
– Tā bija veltīga „ūdens kulšana", nevajadzīga cilvēku tracināšana. Process jau bija aizgājis pārāk tālu, un bija veiktas arī attiecīgas izmaiņas likumdošanā, līdz ar to pārcelt elektroenerģijas tirgus atvēršanu uz vēlāku laiku nebija reāli. Ja tomēr tāda iespēja bija, tā bija jāizvērtē agrāk. Tagad diezgan dīvaini izklausās, ka daudzi deputāti, kuri par to iepriekš bija balsojuši, atzīst, ka nebija īsti izpratuši, ka šis lēmums radīs tādu ietekmi uz tik daudzu iedzīvotāju maciņiem. Tas rada nenopietnu iespaidu par mūsu parlamentāriešiem, par to, kā vispār tiek pieņemti likumi Saeimā, – uzsver Ilze Dreimane. – Pagaidām tas, ka iedzīvotāji skaļi paustu sašutumu, vēl gan nav jūtams, bet varbūt iedzīvotāju attieksme mainīsies, kad tiks saņemts pirmais rēķins un par elektrību būs jāmaksā daudz vairāk. Tad būs arī skaidrība, cik lielā mērā elektrības brīvais tirgus ietekmēs katras ģimenes budžetu.

Diez vai bija vietā
– Vismaz pagaidām nav jūtams, ka pagasta iedzīvotāji šo lēmumu plaši apspriestu un pret elektroenerģijas tirgus atvēršanu vērstos ar lielu negatīvu vilni. Lēmums par elektroenerģijas tirgus atvēršanu jau netika pieņemts vienā dienā. Tas, ka reiz to vajadzēs darīt, bija zināms labu laiku iepriekš, tāpēc paziņojums par tā ieviešanas iespējamu pārcelšanu šoreiz diez vai bija vietā, – līdzīgu viedokli pauž arī Andrejs Piekalns. – Pirms vairākiem gadiem, kad norēķinos tika ieviests starta un pamata tarifs un par pirmajām 1200 kWh visiem bija jāmaksā mazāk, bija skaidrs, ka tas neturpināsies mūžīgi. Un diez vai arī būtu pareizi visus pataisīt par „nabagiem". Tagad, kad izskatās, ka no 1. aprīļa elektrība būs jāpērk brīvajā tirgū, ir daudz lietiņu, pie kurām vajadzētu piedomāt. Vēl ir laiks, un līdz elektroenerģijas tirgus atvēršanai ir jāizstrādā papildu kompensācijas mehānismi ģimenēm ar bērniem, tiem, kam jaunā elektrības cena būs par lielu, un tam ir jāparedz vairāk līdzekļu. Ar tiem miljoniem, kas šim mērķim ir jau iezīmēti, nepietiks, tos nepieciešams atvēlēt vairāk, lai bez palīdzības neatstātu tos, kuri objektīvu iemeslu dēļ nespēs par elektrību samaksāt.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px