30. janvārī Varakļānu novada muzejā rīkoja sveču liešanas pēcpusdienu, kur piedalījās Varakļānu vidusskolas tūrisma pulciņa skolēni kopā ar skolotāju Ilzi Eiduku.
IVETA ŠMUGĀ
Varakļānu novada muzeja direktore Terese Korsaka pastāstīja, ka sveču liešanas radošās darbnīcas rīkošana bija kas jauns: – Ļoti jauks pasākums, kurā tika iesaistītas arī visas muzeja darbinieces. Ievadot nodarbību, pastāstījām par Sveču dienas nozīmi, par to, ka senāk sveces nepirka veikalā, bet lēja paši. Nodarbību sveču liešanā vadīja Varakļānu novada muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Inga Vilkauša. Plīti kurināja Ilze Marinska, ūdeni karstu uzturēja Santa Jokuma. Kopā ar bērniem tika pārrunāts, kādas mēdz būt sveces, kāda ir to liešanas tehnoloģija, un tad ķērāmies pie darba. Sveces lējām no izkausēta parafīna dažādos trauciņos. Viesos bija ieradies biškopis Jānis Siliņš, kas dzīvo Varakļānos, bet kam saimniecība atrodas Nagļu pagastā. Viņš pastāstīja bērniem, kā no bišu vaska var izgatavot dažādas interesantu formu svecītes. Viņam līdzi bija savi materiāli. Jānis Siliņš parādīja, kā vasku var saliet formiņās un izgatavot skaistas un dekoratīvas vaska sveces gan suvenīriem, gan dāvanām. Biškopis savas sveces uzdāvināja gan bērniem, gan muzejam, sakot, ka pašam mājās taps vēl jaunas vaska sveces. Bērni katrs izlēja arī savu sveci, ko aiznesa līdzi uz mājām, lai parādītu vecākiem, varbūt aizdegtu Sveču dienā 2. februārī.
Vaicāta par to, kā bērniem patika sveču liešanas pēcpusdiena muzejā, Varakļānu vidusskolas tūrisma pulciņa vadītāja Ilze Eiduka dalījās iespaidos: – Sveču liešanas māku izmēģināja 12 sākumskolas skolēni, un viņi atzina, ka nodarbība ļoti patika. Jau gatavojoties pasākumam, uzzinājām ko vairāk par Sveču dienas tradīcijām. Tā kā ir ticējums, ka, sveces lejot, jābūt priecīgam, lai visu laiku būtu jautrs noskaņojums un gads būtu labs, mēs arī uzdziedājām. Tās bija visiem labi pazīstamas tautas dziesmas, kas radīja pozitīvu gaisotni. Taču šī mums nebija pirmā apmācība sveču liešanā. Pagājušajā gadā bijām ekskursijā uz Jēkabpili, kur, iepazīstot Krustpils muzeju, tikām uzaicināti piedalīties sveču liešanā. Toreiz mēs arī lējām parafīna sveces, bet apguvām citu metodi – sveces lējām uz šķīvja, pēc tam sarullējām. Šoreiz parafīnu sapildījām formiņās. Ar Varakļānu novada muzeju mums ir izveidojusies laba sadarbība, te viesojāmies pedagoģiskās programmas ietvaros, kas ir izstrādāta muzejā.
Kas attiecas uz laika vērojumiem, Sveču dienā bija nedaudz apmācies laiks, vietām arī sniga (lija), kas liecina, ka vasarā bites labi spietos un būs daudz medus.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
TERESES KORSAKAS foto