Trešdien, 29. janvārī, ap pulksten 11 Madonas slimnīcas reanimācijas nodaļā ar smagiem apsaldējumiem ievietota kāda 1960. gadā dzimusi Rīgas iedzīvotāja, kas atrasta guļam pļavā, informēja Madonas slimnīcas medicīniskā direktore Astrīda Svilāne.
– Nonākot slimnīcā, sievietei bija ļoti zema ķermeņa temperatūra, viņa bija bez samaņas, ar smagi apsaldētām ekstremitātēm – rokām, kājām. Šobrīd uzlabojums ir tas, ka sieviete nākusi pie samaņas. Par tālejošām apsaldējuma sekām vēl pāragri spriest, kādu laiku ir jānovēro, cik lielā mērā audi patiesi ir neatgriezeniski bojāti. Apsveram arī iespēju nepieciešamības gadījumā pacienti pārvest uz Valsts apdegumu centru, – pastāstīja Astrīda Svilāne.
Par šo gadījumu ir ziņots arī policijai, kas noskaidros precīzākus notikušā apstākļus. Kā atklāja medicīniskā direktore, pagaidām sievietes stāstā ir daudz neskaidrību, viņa pati neatceras, kā nonākusi pļavā vai kāpēc tik ilgi tur atradusies. Zināms vien tas, ka sieviete Madonā ciemojusies. Visticamāk, tas bijis par iemeslu, kāpēc arī tuvinieki nav varējuši ziņot par ilglaicīgu sievietes atrašanos ārpus dzīvesvietas šādā aukstumā.
Jautāta, vai šajā ziemas spelgonī ir bijuši vēl kādi līdzīgi gadījumi, Astrīda Svilāne atbildēja: – Ne tik smagā stāvoklī, bet daži pacienti ar apsaldējumiem ir pie mums ievesti. Galvenokārt iemesls ir bijis alkohola lietošana kopā ar nekontrolētu rīcību saistībā ar to, cik ilgi un kādā apģērbā atrodas ārā, ka nakšņo šķūnītī un tamlīdzīgi. Pirmkārt jau mums katram pašam jādomā līdzi, kā esam apģērbušies, cik ilgi uzturamies ārā. Jāatceras, ka aukstums nav nemaz tik nevainīgs, tāpēc ar to nevajag lieki riskēt. Savukārt apkārtējos, ja viņi ierauga ārā gulošu cilvēku, vēlētos lūgt izrādīt vismaz cilvēcīgu interesi, pārliecināties, ka cilvēks ir pie samaņas.
Autore: LAURA KOVTUNA