Pagājušā gada februārī Saeima pieņēma grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, kas paredzēja no 13 uz deviņiem samazināt novada domē ievēlējamo deputātu skaitu pašvaldībās, kurās reģistrēto iedzīvotāju skaits ir līdz 5000.
Sākotnējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzītais likumprojekts, kas paredzēja samazinātu deputātu skaitu visās pašvaldībās, gan iepriekš tika noraidīts. Saskaņā ar to, ja novadā dzīvo līdz 5000 cilvēku, ievēlējami ir deviņi deputāti, ja no 5001 līdz 20 000, jāievēlē 11 deputātu. Ja reģistrēto iedzīvotāju skaits ir no 20 001 līdz 50 000, tad ievēlē 13 deputātu, bet, ja novadā ir vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju, tad ievēlē 15 deputātu. Republikas pilsētas domē ievēlē 13 deputātu, ja iedzīvotāju skaits ir līdz 50 000, bet, ja tas pārsniedz 50 000, tad ievēlē 15 deputātu.
Kaut arī tika pieņemti un stājās spēkā vien likuma grozījumi, kas ietekmēja novadus, kur iedzīvotāju skaits ir līdz 5000 (tolaik šos likuma grozījumus, pēc pētījumu aģentūras „TNS" datiem, atbalstīja aptuveni 60% respondentu), VARAM no vēlmes samazināt deputātu skaitu visās Latvijas pašvaldībās nav atteikusies. Viedoklis saistībā ar iespējamajām izmaiņām tiek vaicāts arī pašām pašvaldībām. Madonas novada domes deputāti pirms mēneša, formulējot vienotu viedokli šajā jautājumā, atzina, ka neatbalsta deputātu skaita samazināšanu.
– Madonas novads ir viens no lielākajiem novadiem valstī. Tajā apvienojušies 14 pagastu un Madonas pilsēta, līdz ar to piedāvājumam samazināt deputātu skaitu par 4 mēs nevaram piekrist. Būtiskākais apsvērums ir tas, ka partijām pirms vēlēšanām savās vēlēšanu listēs ir iespēja iekļaut deputātu kandidātus no visu pagastu teritorijām. Ja deputātu skaits ir 13, tad šāda iespēja vairs nepastāv. Līdzšinējās vēlēšanas pierāda, ka lielāks deputātu skaits negarantē visu pagastu pārstāvniecību, taču, samazinoties deputātu skaitam, tas jau teorētiski kļūst neiespējams. Mana pārliecība ir tāda, ka, jo plašāk domes sastāvā ir pārstāvēts novads un dažādu profesiju darbības jomas, jo vieglāk un kvalitatīvāk ir risināt jautājumus un pieņemt lēmumus. Deputāti, kas nāk no pagastiem, pārzina to specifiku un problēmjautājumus, pārējie viņos ieklausās. Ja šādas pārstāvniecības nav, tad nereti jāpaļaujas tikai uz administrācijas viedokli, – norādīja Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.01.2014.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto