Barikāžu atceres pasākumi Rīgā šogad ilga vairāk nekā nedēļu. Tie sākās jau 13. janvārī, datumā, kurā pirms 23 gadiem pēc Latvijas Tautas frontes aicinājuma sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus galvaspilsētā, bet mūspusē piemiņas ugunskuri tradicionāli tiek iedegti 20. janvārī – 1991. gada barikāžu atceres aizstāvju atceres dienā.
Kaut gan bijušais Madonas rajons pirms 23 gadiem bija viens no aktīvākajiem, kas piedalījās šajā unikālajā nevardarbīgajā pretošanās akcijā, tomēr tagad tikai reti kurā pagastā šajās dienās pie iedegtiem ugunskuriem raisās barikāžu aizstāvju atmiņu stāsti.
Sausnējas pagasts Ērgļu novadā ir viena no tām vietām, kur to dienu trauksmainie notikumi netiek aizmirsti.
– Tā mums ir jau tradīcija – katru gadu atzīmēt barikāžu aizstāvju atceres dienu, kad kopā sanāk barikāžu dalībnieki, kultūras darbinieki, muzejnieki, citi interesenti un Sausnējas muzeja „Līdumi" pagalmā tiek iekurts atmiņu ugunskurs. Līdzīgi kā tajās dienās, vārām tēju un pie tējas tases atceramies vēsturisko barikāžu laiku. No 37 barikāžu dalībniekiem, kas no mūsējiem tolaik devās uz Rīgu, jau deviņi ir aizgājuši mūžībā. Arī viņu piemiņai šajā atceres pasākumā iededzinājām svecītes, – pastāstīja Sausnējas pagasta novadpētniecības speciāliste Ilga Kronīte.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 22.01.2014.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
ILGAS KRONĪTES foto