Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Notikumi Eiropas kultūras galvaspilsētā

Redakcija

Autors • 21.01.2014.

Notikumi Eiropas kultūras galvaspilsētā
Burtu lielums

Aizvadītajā sestdienā, 18. janvārī, visi ceļi veda uz Rīgu, jo Latvijas galvaspilsēta ar daudziem jo daudziem izciliem un savdabīgiem pasākumiem oficiāli kļuva par 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Viens no centrālajiem Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas notikumiem bija akcija „Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde", kurā simboliski no rokas rokā, no Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecās ēkas uz jauno, mūsdienīgo celtni Daugavas otrā krastā – Gaismas pili – tika padotas rūpīgi iesaiņotas grāmatas. Vēsturiskajā akcijā piedalījās vairāk nekā 14 000 dalībnieku, kuru vidū bija arī Madonas reģiona cilvēki. Kopumā bibliotēkā nonāca apmēram 2000 grāmatu, no tām Tautas grāmatu plauktā iegūla arī Arta Kumsāra „Stipruma grāmata", ko autors vēl pats 2013. gadā paguva ar ierakstu novēlēt Gaismas pilij.
– Priecājos, ka biju kopā ar visiem Grāmatu draugu ķēdē, – laikrakstam uzsvēra Arta dzīvesbiedre Rudīte Kumsāre. – Te izjutu kopību, ko Latvijai izšķirošos brīžos vienmēr kā karogu pacēla Artis Kumsārs. Viņš bija absolūts Latvijas patriots, un viņa ticību mūsu valstij un tās cilvēkiem nevaru nenest tālāk.
Grāmatu draugu ķēdi Rudīte izjuta kā visspēcīgu meditāciju. „Grāmatas, ko devām no rokas rokā, bija ļoti personiskas arī man – kāda asociējās ar bērnību, vēl cita – ar reiz sastaptu cilvēku. Līdz ar to atrados tādā kā lūgšanas stāvoklī par Latvijas pagātni, tagadni un nākotni."
Akcija Krišjāņa Barona ielā sākās pēc pulksten 12, pulksten 13.16 pirmā grāmata – 1825. gadā latviešu valodā Pēterburgā izdotā Lambsdorfu dzimtas Bībele – sasniedza Gaismas pili. Pie Gaismas pils grāmatas sagaidīja Eiropas kultūras galvaspilsētas patrons, Valsts prezidents Andris Bērziņš, savukārt bibliotēkā līdz Tautas grāmatu plauktam izdevumus no rokas rokā padeva bibliotekāri no visas Latvijas, un talkā bija atbraukuši arī bibliotēku darbinieki no Zviedrijas, Lietuvas un Igaunijas.
– Unikāls, nebijis, pasaules mēroga pasākums, – par Gaismas ceļu sacīja Madonas novada bibliotēkas direktore Imelda Saulīte. – No mūsu bibliotēkas Grāmatu draugu ķēdē piedalījās visi desmit strādājošie. Madonas novadu pārstāvēja Lazdonas, Praulienas, Sarkaņu, Barkavas, Kalsnavas, Dzelzavas un Aronas pagasta bibliotekāri. Stāvējām Nacionālās bibliotēkas vestibilā, notikuma pašā epicentrā. Saņēmām arī pēdējo grāmatu, kas Gaismas pils slieksni šķērsoja pulksten 16.32. Brīnišķīgas emocijas un nozīmīguma izjūta, ka grāmata ir cieņā un godā, to novērtē ikviens cilvēks Latvijā.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 21.01.2014.

Autore: INESE ELSIŅA

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px