Starp 17 daudzbērnu ģimenēm, kas tradicionāli iededza Ziemassvētku egli kopā ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu pie Melngalvju nama Rīgā, bija arī Karlsonu ģimene no Madonas novada un Kanču ģimene no Varakļānu novada.
Šoreiz tuvāk iepazīstinām ar Kanču ģimeni no Varakļānu novada, kas saimnieko Varakļānu pagasta ZS "Madaras".
Evijas un Gunāra Kanču ģimene, kas izveidojās 1992. gada 20. jūnijā, ir bagāta ar četriem dēliem. Vecākajam dēlam Matīsam ir 20 gadu, Laurim – 19, Jānim – 11, Reinim – 5 gadi. Abi vecākie dēli mācās Rīgas Valsts tehnikumā par automehāniķiem, Jānis ir Varakļānu vidusskolas 5. klases skolēns, bet Reinis apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi "Sprīdītis".
Skaists svētku brīdis
Evija Kanča atklāja, kādas emocijas bija pirms vizītes pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa: – Par to, ka uzaicinājums doties uz daudzbērnu ģimeņu pasākumu Rīgā attiecas uz mūsu ģimeni, mums pavēstīja
Varakļānu novada sociālā dienesta vadītāja Aina Kanča. Tas bija pilnīgi negaidīti, jo daudzbērnu ģimeņu ir ļoti daudz, un man šķita, ka lielā uzmanība mūsu ģimenei ir pilnīgi lieka. Mēs esam parasta ģimene, tāpēc tas bija milzīgs pārsteigums. Toties mums brauciens izvērtās par svētkiem, atpūtu no ikdienas, tā ka pateicamies tiem, kas mūs izvirzīja. Tā kā lielie puiši mācās Rīgā, viņi mums, kas bijām atbraukuši ar savu auto, pievienojās galvaspilsētā. Visas ģimenes sagaidīja pie Melngalvju nama, veda iekšā, un mums visiem bija uztraukums. Lielāko interesi izrādīja mazākais dēls Reinis, kas nepacietīgi vēlējās tikties ar prezidentu. Satraukumu radīja arī tas, ka bija vajadzīgs kāds priekšnesums. Mūsu ģimenē dejoju es, Jānis, Reinis, bet nav dziedātāju. Mūs ilgi neizsauca, un Reinis, kas klusībā bubināja dzejoļa rindas, jau šaubījās, vai maz par mums kāds zina, arī bija uztraucies. Priekšnesuma smagumu pats mazākais ģimenes pārstāvis Reinis vīrišķīgi izturēja un dzejoli noskaitīja. Pēc tam uztraukums pazuda, jo ieskatījāmies, ka apkārt ir tādas pašas ģimenes ar bērniem, ka starp viņiem nav profesionāļu. Viesos bija ieradies "Brīnumskapis" ar programmu bērniem. Kad priekšnesumi beidzās, sākās neformālās sarunas un cienāšanās pie zviedru galda. Bija ļoti jauki, un izrādījās, ka prezidents ar kundzi ir pavisam parasti cilvēki, kas spēja iejusties kopīgajā noskaņā, ar katru ģimeni centās aprunāties, gan svinīgi pasniedzot dāvanu, gan vēlāk, kad sākās saviesīgā daļa, veltot uzmanību bērniem.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 20.12.2013.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
Foto no prezidenta pils eglītes