Novembra nogalē Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Austriju.
Domes priekšsēdētājs komandējumā devās Interreg IVC programmas projekta „Pārvietojies zaļi" ietvaros, pārstāvot Vidzemes plānošanas reģionu, kurā viņš kopš šā gada vasaras darbojas kā sabiedriskā transporta pakalpojumu komisijas loceklis. Visus ar komandējumu saistītos izdevumus sedza Vidzemes plānošanas reģions no projekta līdzekļiem.
– Projekta tēma bija saistīta ar sabiedriskā transporta pakalpojuma sfēru, tādēļ Vidzemes plānošanas reģions aicināja mani iepazīties ar austriešu pieredzi. Manā skatījumā, dienu ilgais Austrijas apmeklējums bija ļoti vērtīgs. Iepazinām to, kā Burgerlandes reģionā iedzīvotājiem tiek nodrošināti transporta pakalpojumi pēc pieprasījuma. Pirms četriem gadiem reģiona pašvaldība veica eksperimentu – ar sabiedriskas organizācijas palīdzību noorganizēja sabiedriskos pārvadājumus. Ir iegādāti divi deviņvietīgi busiņi, un finansējums pakalpojuma nodrošināšanai nāk no pašvaldības un iedzīvotājiem, sabiedriskās organizācijas, ko veido iedzīvotāji, kam nepieciešams pārvadājuma pakalpojums. Katrs organizācijas biedrs maksā noteiktu summu, Austrijas gadījumā tie ir 40 eiro gadā, un tie, kas ir iesaistījušies šajā sistēmā, ir tiesīgi saņemt pakalpojumu trīs līdz četras reizes nedēļā. Līdz pulksten 8 rītā var piezvanīt un pieteikt savu vajadzību nokļūt vienā vai otrā vietā. Busiņa šoferis zvanus fiksē un paziņo, cikos cilvēku aizvedīs un atvedīs. Šī sistēma man ļoti iepatikās. Situācija Austrijā kopumā ir atšķirīga. Tuvāk Vīnei lielākoties ir ciematu apdzīvotība, ko ietekmējusi Vācija, kur arī viensētas ir reta parādība un iedzīvotāji vairāk koncentrējas ciematos un mazās pilsētiņās. Šajā apgabalā pasažieru pārvadājuma pakalpojums nesagādā problēmas. Tālāk uz dienvidiem –
jau minētajā Burgerlandē – ir skaidrāk vērojama viensētu un mazu ciematu apdzīvotība, un šis reģions saskaras ar līdzīgām problēmām, kādas ir mums. Arī viņi nepārtraukti domā par to, kā cilvēkiem, kas šajā vietā dzīvo, likt justies komfortabli, lai viensētas netiktu pamestas un teritorija nepaliktu tukša, – par Austrijā redzēto pastāstīja Andrejs Ceļapīters.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 13.12.2013.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto