Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

“Sviķos” lauka dārzeņi būs novākti

Redakcija

Autors • 16.10.2013.

“Sviķos” lauka dārzeņi būs novākti
Burtu lielums

Siltās zeltainā rudens dienas lauku saimniecībās veicina darbu. Bijām klāt, kad Cesvaines novada zemnieku saimniecībā "Sviķi" tika novākti beidzamie sarkano galda biešu hektāri. No lauka dārzeņu kultūrām vēl atlicis novākt tikai kāpostus, ko nogādāt noliktavā.

Tā kā z/s "Sviķi" jau piekto gadu darbojas kooperatīvajā sabiedrībā "Mūsmāju dārzeņi", daļai ražas jau ir zināms noieta tirgus. Lai kooperatīvs ar dārzeņu piegādi varētu rēķināties, ir jābūt noteiktam apjomam, tāpēc "Sviķu" saimnieki – agronomi Rita un Zigfrīds Krieviņi – to cenšas nodrošināt. Katru gadu dārzeņiem atvēlētā platība ir no 20 līdz 22 ha, neskaitot kartupeļus, kas tika novākti 10 ha platībā. Arī šogad. Kāposti aizņem 10 ha, sarkanās bietes – 8 ha, pārējā platībā izaudzēti lauka gurķi, burkāni, sīpoli. Dārzeņkopība un graudkopība ir saimniecības galvenie darbības virzieni. 1992. gadā reģistrētās zemnieku saimniecības "Sviķi" apsaimniekojamā zemes platība ir virs 400 ha, no tiem īpašumā ir ap 120 ha, bet pārējā zeme tiek nomāta. Uzņēmums sezonā apsaimnieko arī 5000 kvadrātmetru zemstikla siltumnīcu Kraukļos, kur tiek audzēti tomāti, gurķi, lociņi, dilles, salāti, baklažāni, paprika, kabači un dažādi garšaugi. Siltumnīcā tiek izaudzēti visi lauka dārzeņu dēsti. Ar puķu dēstu audzēšanu gan vairs "Sviķu" siltumnīcās nenodarbojas.
Biešu laukā Kraukļos varēja vērot ainu, kādu bieži negadās redzēt, – pa tīrumu lēnām brauc kartupeļu kombains, ar ko novāc sarkano biešu ražu. Netālu traktora piekabe pildās ar apaļīgām tumši sarkanu biešu saknēm, ko no lapām atbrīvo strādnieku pulciņš. Burkānu novākšanai esot cits izcēlājs, bet burkāni jau pirms laba laiciņa no tīruma novākti un nogādāti glabātavās. Toties kāpostu laukā gan viss notiek tikai ar rokām – katra galviņa ir jānogriež, jāapglauda un jānoliek paredzētajā vietā.
Izvaicāta par biešu ražu, Rita Krieviņa vērtē: – Šajā laukā bija kārtīga zeme, jo iepriekš te tika audzēti kvieši. Agronomi būdami, augu seku cenšamies ievērot. Viss, kas ir kārtīgi izdarīts, nevar būt nošauts greizi, lai kādi arī sausuma periodi, kad viss iekalta, šovasar tika pārdzīvoti. Bietēm te patika augt – par biešu sakņu lielumu varat spriest paši – dažas pārsniedz standarta apmērus, tik lielas nemaz nevajag.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.10.2013.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px