Saeimas pieņemtie grozījumi Izglītības likumā skaidri definē valsts, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā. Sākot ar
1. septembri, mācību literatūru, tai pielīdzinātās darba burtnīcas utt. finansēs no valsts budžeta. Viedokli, kā vērtē izmaiņas likumā un kā rīkosies gadījumā, ja daļa vecāku tos būs jau iegādājušies par saviem līdzekļiem, lūdzu izteikt Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Atbalstām, cik vien varam
– Es domāju, ka tas īpašu problēmu mūsu pagastā nevarētu radīt. Mēs skolu atbalstām, cik vien varam un spējam. Ko prasa, to dodam. Arī pēc grozījumiem Izglītības likumā, ja vajadzēs palīdzēt kādam no vecākiem iegādāties individuālos mācību līdzekļus, ko negarantē valsts un pašvaldība, izvērtējot konkrēto situāciju, to darīsim, – akcentē Mētrienas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Dzenovskis.
– Šie jautājumi vairāk ir skolas direktores ziņā, es viņai uzticos. Pagaidām man tādu ziņu nav, ka mācību grāmatu iegāde varētu radīt kādas problēmas. To, ka beidzot valdība ir nolēmusi finansēt mācību grāmatas un tām pielīdzinātās darba burtnīcas, protams, vērtēju pozitīvi, jo tas atvieglos pašvaldību budžetu un arī vecākiem, sagatavojot bērnus skolai, padarīs dzīvi vieglāku.
Vajadzēja pieņemt jau sen
– Manuprāt, tādai situācijai, ka vecāki būtu iegādājušies mācību grāmatas, nevajadzētu būt, jo, apstiprinot šāgada budžetu, mēs paredzējām līdzekļus to iegādei, nolēmām, ka visu pirksim paši – gan mācību grāmatas, gan darba burtnīcas, lai atbalstītu novada bērnus un viņu vecākus. Tā nolēmām rīkoties, negaidot grozījumus Izglītības likumā, jo ar valsti, tāpat kā ar bitēm, jau nekad neko nevar skaidri zināt, – uzsver Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats. – Bet, protams, tas ir ļoti labi, ka Saeima ir pieņēmusi šādus grozījumus likumā, kaut gan to izdarīt vajadzēja jau sen. Izglītības ministrijai vajadzētu noteikt arī vienotas, izglītības standartiem atbilstošas mācību grāmatas, lai katrā skolā mācību priekšmetus nemācītu pēc savas grāmatas. Tad nebūtu savu „lobiju" un mācību grāmatas nebūtu tik dārgas. To cena ir „uzskrūvēta" tādēļ, ka daudzi grib pelnīt uz bērnu un viņu vecāku rēķina. Ar to gan es negribu teikt, ka visā Latvijā vajadzētu visiem mācīties pēc vienas grāmatas, kā to savulaik darījām mēs. Izvēle ir jāsaglabā, bet tai noteikti nevajadzētu būt tik neierobežotai, kā tagad.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA