Jūlija vidū Vidzemes televīzijas ziņu sižetā Latvijas Čigānu biedrības vadītājs Normunds Rudevičs minēja, ka, lai sekmētu čigānu jeb romu integrāciju Latvijas sabiedrībā, varētu veidot atsevišķus ciematus, kur čigāni varētu dzīvot un strādāt. Pēc viņa teiktā, mūsu valstī varētu būt trīs vai četri tādi ciemati, un kā viena no pašvaldībām, kas paudusi atbalstu šai idejai, ir Madonas novada dome.
Normunds Rudevičs Madonu apmeklēja pagājušā gada 17. oktobrī kopā ar tiesībsargu Juri Jansonu un Tiesībsarga biroja darbiniekiem. Kaut arī tiesībsarga monitoringa vizītes svarīgākais mērķis bija iepazīšanās ar sociālā dienesta, izglītības nodaļas, bāriņtiesas, dzimtsarakstu nodaļas, īpašumu uzturēšanas nodaļas, attīstības nodaļas un Madonas novada pašvaldības kārtībnieku dienesta darbu, kā arī konsultāciju sniegšana un iedzīvotāju sūdzību uzklausīšana, vizītes laikā Normunds Rudevičs ar Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru pārrunāja arī iespēju izmantot Eiropas Komisijas (EK) piešķirto finansējumu romu tautības cilvēku problēmu risināšanai.
Valmieras televīzijas sižetā Normunds Rudevičs norādīja, ka šobrīd Eiropā dzīvo aptuveni 20 miljoni romu tautības cilvēku. Lielai daļai no tiem problēmas sagādā iekļaušanās mūsdienu sabiedrībā. Pēc viņa teiktā, šai problēmai nopietni ir pievērsusies EK, romu tautības cilvēku stāvokļa uzlabošanai atvēlot 26 miljardus eiro. Viena no Latvijas romu organizāciju idejām, kā veicināt čigānu integrāciju, ir veidot atsevišķus ciematus, kur dzīvotu, strādātu un savas kultūras tradīcijas koptu romu tautības cilvēki. Šim mērķim tad arī varētu piesaistīt atvēlētos Eiropas līdzekļus. Arī tiesībsargs Juris Jansons jau pērn atbalstīja Latvijas Čigānu biedrības izteiktos priekšlikumus čigānu dzīves apstākļu uzlabošanai un pasākumiem, kas veicina iekļaušanos sabiedrībā. Pēc viņa teiktā, līdzšinējās integrācijas metodes viena vai otra iemesla dēļ ir bijušas neefektīvas.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 09.08.2013.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto