Es sastapos ar daudz ko jaunu, ierodoties Madonā uz 16. Latviešu mūzikas svētkiem. Jauna valsts, kultūra, cilvēki un arī jauna muzikālā vide. Sava visai eksotiskā šrilankieša izskata dēļ es neatradu daudz līdzīgā latviešos. Taču patiesās rūpes, viesmīlība un mīlestība no šeit sastaptajiem cilvēkiem patiešām lika man justies kā mājās.
Pāris dienu pirms festivāla sākuma es ierados Madonā kā komponists kopā ar astoņiem citiem komponistiem. Šīs dienas mēs kopā ar kompozīcijas meistarklašu vadītājiem Andri Dzenīti un Rolandu Kronlaku pavadījām jaunu skaņdarbu radīšanā, kas bija paredzēti atskaņošanai festivāla koncertā. Jau pirmajā augusta nedēļā mūziķi no visas valsts sāka ierasties pievilcīgajā Madonas mūzikas skolā un piepildīja to ar savu enerģiju.
Es biju ļoti pārsteigts par festivāla organizāciju, ko meistarīgi vadīja Mārtiņš Bergs, nodrošinādams tā veiksmīgu norisi, ko grūti būtu īstenot, ja nebūtu šo patiesi enerģisko mūziķu gan no pašu mājām, gan atbraukušo, kuri dedzīgi pielika visas pūles un pozitīvo enerģiju šajā lielajā, kopīgajā muzikālajā sadarbībā.
Pa dienu mēs mēģinājām, vakaros spēlējām un naktīs svinējām līdz rītam, lai pēc tam šo ciklu atkārtotu. Jūs teiktu, ka tas ir nogurdinoši, bet kopā mēs radījām un dalījāmies ar jaunu enerģiju, kas ļāva nepagurt. Tāpat kā ēdiens, ko ēdām, viss, kas saistījās ar šo projektu, bija veidots kvalitatīvi un ar degsmi.
Šis neizsmeļamais iedvesmas avots mainīja mani gan kā cilvēku, gan kā mūziķi. Pēc noslēguma koncerta šī spraigā darba plūsma pēkšņi pārtrūka, un mēs atkal attapāmies parastajā ikdienā. Viens pēc otra cilvēki atvadījās no Madonas mūzikas skolas. Tā pacietīgi gaidīs, līdz atkal varēs mūs laipni uzņemt…
Autors: HANS BLOK,
16. Latviešu mūzikas svētku dalībnieks