Sestdien, 3. augustā, Dzelzavas pamatskola svinēja 140. pastāvēšanas gadadienu. Jubileja tika atzīmēta patiesi sirsnīgā atmosfērā – vispirms ar svētku uzvedumu, kas izveda caur skolas vēstures līkločiem, un saviesīgām sarunām, netrūkstot atkalredzēšanās priekam, kādreizējo skolasbiedru lokā pēc tam.
Pirms vairāk nekā simt gadiem skolas celtniecībai zemi un mūrniecības materiālus pagastam atvēlēja barons Fridrihs Tranzē fon Rozenieks, un vēl nepabeigtā pusotrstāvīgā mūra ēkā, alkdami izzināt pasauli, sāka mācīties pirmie skolēni. Pirmajā rudenī skolā uzsāka mācīties 25 bērni, bet jau nākamajos gados 80-90 skolēnu. 1940. gadā skolēni uzsāka mācības Dzelzavas pilī – pašreizējā skolas ēkā.
Skola izdzīvojusi trīs gadsimtus. Salidojumā 20. gadsimtu pārstāvēja 150 līdz pasākuma sākumam reģistrējušies absolventi, savukārt 21. gadsimta absolventu bija 63. Visčaklākie salidojuma apmeklētāji izrādījās 1998. un 2011. gada absolventi, kā arī īpaši tika izcelti vecākie bijušie skolēni, kuri ieradušies uz skolas jubilejas svinībām, – 1946. gada absolvents Raimonds Vanags un 1949. gada absolventi Liesma Lupiķe un Osvalds Vanags.
Pasākuma laikā tika godināti kādreizējie un esošie skolas skolotāji un darbinieki, ko tēlaini pielīdzināja bišu saimei ar galveno biti – skolas direktoru – priekšgalā. – Es vienmēr esmu bijusi lepna, sākot strādāt šajā skolā, jo pirms manis skolu vadījuši pieredzējuši, gudri direktori, kas godprātīgi, enerģiski un ļoti rūpīgi pildījuši šo darbu, – sacīja Dzelzavas pamatskolas direktore Indra Zukure, suminot vairākus agrākos skolas direktorus – Bruno Ozoliņu, Ritu Skangali, Antonu Basankoviču un Valdi Priednieku.
– Salidojumā esam kopā visi tie, kam Dzelzavas skola ir iezīmējusi, ievilkusi kādu svītriņu vai mezgliņu dzīves pavedienā, – uzsvēra direktore.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 06.08.2013.
Autore: RITA TURKINA
AUTORES foto