Ja vēlēšanās būtu bijusi iespēja balsot elektroniski – interneta vidē -, vēlētāju aktivitāte pieaugtu vismaz par 15-20%.
Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, pašvaldību vēlēšanās ir piedalījušies aptuveni 46% no kopējā balsstiesīgo skaita, kas ir ievērojami mazāk nekā iepriekšējās trīs pašvaldību vēlēšanās un skaidrs signāls tam, ka ir jārod saprātīgs risinājums vēlētāju aktivitātes paaugstināšanai.
Tik zema vēlētāju aktivitāte ir neapgāžams pierādījums tam, ka Latvijā ar dubultu sparu jāstrādā, lai jau iespējami drīz ieviestu iespēju vēlēšanās balsot elektroniski, kas būtu ne tikai papildu instruments vēlētāju aktivitātes paaugstināšanai, bet arī noderīgs balsošanas mehānisms tieši tiem vēlētājiem, kuri tādu vai citādu iemeslu dēļ izvēlas neapmeklēt vēlēšanu iecirkņus.
Pēc maniem aprēķiniem, ko esmu balstījis gan uz sarunām ar vēlētājiem, gan par e-vēlēšanu ieviešanu atbildīgo iestāžu vadību, iespēja vēlēšanās balsot elektroniski vēlētāju aktivitāti paaugstinātu vismaz par 15-20%.
Es esmu pārliecināts, ka laikapstākļi, ģimenes plāni vai vienkārši nevēlēšanās doties uz vēlēšanu iecirkni nebūtu noteicošs faktors nebalsot, ja vēlēšanās savu balsi varētu atdot elektroniski, turklāt nav šaubu, ka tieši jauniešu vidū e-vēlēšanas būtu ļoti pieprasīts un motivējošs instruments dalībai vēlēšanās.
Kā zināms, vairākās pasaules valstīs e-vēlēšanas jau sen nav nekas svešs un šī sistēma sevi ir pierādījusi kā uzticama un droša. Jau kopš 2005. gada e-balsošanas iespējas vēlēšanās ir mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, kur Latvija var smelties piemēru gan tam, kā ieviest tādu e-vēlēšanu procesu, kas nerada ne mazākās šaubas par to drošumu, gan veikt visu nepieciešamo, lai šāds vēlēšanu process ne tikai atvieglotu vēlētāju dalību vēlēšanās, bet vienlaikus arī paaugstinātu vēlētāju aktivitāti.
E-vēlēšanas Latvijā būs, tas ir tikai laika jautājums. Jo ātrāk tās tiks ieviestas, jo ātrāk vēlētāji varēs daudz vienkāršāk plānot savu laiku vēlēšanu dienā, kurā tad vairs neietilps vēlēšanu iecirkņa apmeklēšana, jo būs iespējams nobalsot elektroniski.
Autors: JĀNIS UPENIEKS,
11. Saeimas deputāts
ERNESTA DINKAS foto