Kad, pavasarim kavējoties, interesējāmies, ko par to domā Madonā sastaptie iedzīvotāji un vai nav gaidāms neražas gads, uzrunājām arī Uldi Dekteru – lauku saimnieku no Zvidzienas puses.
Kur tie gadi, kopš intervējām jauno speciālistu, toreizējo padomju saimniecības „Aiviekste" sēklkopības agronomu! Taču jau pēc pirmajiem teikumiem kļuva skaidrs, ka, neraugoties uz dažādiem pārmaiņu vējiem Latvijas laukos, nav zudis viņam tik raksturīgais optimisms un dzīvesprieks. Kā prognozēja pieredzējušais lauku saimnieks, sniegs, iestājoties siltam laikam, pazudīs ātri, pavasaris būs silts un straujš.
Par to, ka zeme žūst ātri un arī dziļos laukos maija sākumā jau var staigāt ar kurpēm (kaut līdzi bija gumijas zābaki), pārliecinājāmies pagājušajā nedēļā, kad devāmies uz Ošupes pagastu un Zvidzienas pusē apmeklējām īstu lauku sētu, kur joprojām tiek apsaimniekotas senatnīgās ēkas un nav zudis latviešu saimniekošanas gars, kur ierīkots masts gan sarkanbaltsarkanajam Latvijas valsts, gan ES karogam, kas plīvo visu vasaru, un saimnieks izveidojis pat nelielu lauksaimniecības rīku, dažādu piederumu un aizgājušo laiku vēsturisku liecību kolekciju. Arī mājas saimniecei Lilitai patīk kolekcionēt. Viņa krāj krūzītes ar kaķu attēliem, un to skaits jau tuvojas 300.
– Tā tagad ir mana vecākā dēla Didža zemnieku saimniecība. Es jau tagad uzraugu un sekoju, lai visi darbi tiktu padarīti, lai laikus tiktu iesēts, iestādīts un viss nolikts savās vietās, – sagaidot mūs „Mugurāju" māju pagalmā, uzsver Uldis Dekters.
Jautāts, vai pavasara sēja ir sākusies, viņš atklāj, ka nedēļas sākumā tika iesēti vasarāji (pārsvarā auzas un kvieši) 25 ha platībā. Šodien (8. maijā. – Red.), kā jau Staņislavu dienā, zemē tiek likti sīpoli, un viss ir sagatavots arī kartupeļu stādīšanai.
– Neko daudz jau neesmu kļūdījies. Kaut gan sniegs šogad turējās ilgāk, tas pazuda vienā mirklī, jo zeme jau nebija sasalusi. Gar ezermalu un vēl citviet ir redzami nelieli ūdens dīķīši, bet domāju, ka vēl visu var paspēt iesēt. Dzīvē ir bijis visādi, arī maija beigās un jūnija sākumā ir sēts un stādīts, un tāpat ir izaudzis. Daba jau tukšumu nemīl, daba un Dieviņš visu sakārto. Ja ir vēls pavasaris, tam parasti seko silts rudens, – savos vērojumos dalās Uldis Dekters.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 14.05.2013.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto