Pagājušajā piektdienā Madonu apmeklēja veselības ministre Ingrīda Circene. Ministre piedalījās novadu 12. Grāmatu svētku ietvaros rīkotajā diskusijā „Kad un kā Latvijas veiksmes stāstu pamanīs Madonā?", kā arī apmeklēja Madonas slimnīcu.
Gan diskusijā, gan Madonas slimnīcā veselības ministri lūdza sīkāk iepazīstināt ar Veselības ministrijas izstrādāto un Ministru kabineta atbalstīto veselības obligātās apdrošināšanas koncepciju un to, kāda būs tās ietekme uz iedzīvotājiem un medicīnas darbiniekiem.
Koncepcija ir, gaida likumu
Ingrīda Circene atzina, ka koncepcijas mērķis ir nodrošināt ilgtermiņa pieaugumu veselības aprūpes jomai. Tā paredz izveidot jaunu veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, ieviešot valsts veselības obligāto apdrošināšanu.
– Tiks noteikta valsts veselības apdrošināšanas obligātā iemaksa, kas tiktu nodalīta no šobrīd spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, līdz ar to papildu nodokļu sloga iedzīvotājiem nebūs, taču šis pasākums ļaus atsijāt cilvēkus, kuri reāli nedzīvo Latvijā un nemaksā tai nodokļus. Procenta no iedzīvotāju ienākuma nodokļa noteikšana ir tikai pazīme, pēc kuras noteikt, vai cilvēks tik tiešām strādā Latvijā. Saskaņā ar koncepciju kopējais plānotais pieaugums veselības aprūpes budžetam tiek plānots 0,2% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Zinu, ka Finanšu ministrija ar to nav apmierināta, jo uzskata, ka konkrēta finansējuma pieauguma iezīmēšana vienai nozarei neatbilst valsts interesēm. Veselības ministrijas nostāja ir pretēja, uzskatām, ka tas atbilst valsts interesēm, jo vesels cilvēks var ilgstoši strādāt un maksāt nodokļus savai valstij. Ja likums tiks pieņemts un tas balstīsies uz pašreiz izstrādāto koncepciju, tad līdz 2020. gadam mediķu algas pieaugs līdz 1390 latiem, medmāsu – līdz aptuveni 860, bet māsu palīgiem – līdz 550 latiem. Tas ir mērķis, uz ko ejam, un pirmo etapu esam izcīnījuši, – informēja Ingrīda Circene.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 23.04.2013.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto