Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Iecere ieviest veselības nodokli

Redakcija

Autors • 19.04.2013.

Burtu lielums

Valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest veselības nodokli, to nodalot no spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, kā arī nosakot, ka iezīmētajai daļai jābūt mazākai par 3,65%. Viedokli par iecerētajām izmaiņām lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci.

Vēl daudz jāskaidro
– Kaut valdība to ir jau atbalstījusi, manuprāt, vēl ir jāveic liels skaidrojošais darbs sabiedrībā. Lielākās bažas esmu dzirdējusi no tiem cilvēkiem, kas saņem mazās algas vai kuri nestrādā pilnu slodzi, līdz ar to nesaņem pat minimālo algu. Viņiem nav skaidrības, vai, ieviešot valsts veselības obligāto apdrošināšanu, nebūs jāmaksā kaut kas papildus, lai iekļautos jaunajā veselības aprūpes sistēmā, – uzsver Ilze Dreimane. – Vēl ir daudz jāskaidro, lai cilvēki saprastu, kā darbosies iecerētais modelis, kurām iedzīvotāju grupām neatkarīgi no nodokļu nomaksas, tāpat kā līdz šim, tiks nodrošināta veselības aprūpe. Arī ieviešanas termiņš, kas ir izskanējis, – nākamā gada janvāris, manuprāt, ir nereāls. Iespējams, jādomā arī par mehānismu, kā kompensēt pašvaldībām ienākumu samazinājumu pēc veselības nodokļa sasaistes ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai iecerētā reforma nenotiktu tikai uz pašvaldību budžeta rēķina.

Pretrunīga iecere
– Šai iecerei ir gan labas, gan sliktas puses, kā saka, abiem ir taisnība – gan tiem, kas atbalsta, gan tiem, kas ir „pret". Īsti pareizi jau tas nav, ka vieni pelna naudu citur, bet veselības aprūpes pakalpojumus izmanto šeit, Latvijā, tāpēc sasaiste ar nodokļu maksāšanu būtu saprotama. No otras puses, ja tā tiek sasaistīta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, attiecīgi samazināsies ieņēmumi pašvaldību budžetos un pašvaldībām funkciju veikšanai naudas būs mazāk, – akcentē Guntars Velcis. – Citiem vārdiem, ir iecerēts ļoti komplicēts pasākums, bet tas vismaz ir solis kaut kādā virzienā un to var vērtēt arī kā centienus sakārtot veselības nozari. Laiks pirms pašvaldību vēlēšanām gan nav izvēlēts pats labākais, bet sliktākais jau ir tas, ka mūsu „gudrās galvas" Saeimā un valdībā bieži vien neprot sabiedrībai vienkāršiem teikumiem izskaidrot iecerētās reformas: tā vietā ieslīgst garos spriedelējumos un vārdu virknējumos. Turklāt cilvēkiem jau vispār nepatīk izmaiņas, un arī tas ir fakts. Katrā ziņā iecere ir gana pretrunīga, līdz ar to pagaidām tā īsti nevaru nostāties nevienā pusē – ne atbalstītāju, ne arī noliedzēju.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px