Kopš pirmdienas visā Latvijā dzimšanas, laulības un miršanas apliecības ir atguvušas kādreizējo krāsaino izskatu. Tieslietu ministrija ir respektējusi iedzīvotāju vēlmi pēc ne tikai funkcionālām, bet arī estētiski pieņemamām apliecībām.
Tas gan noticis, pateicoties arī valsts augstāko amatpersonu nostājai. Par nepieciešamību vizuāli uzlabot civilstāvokļa aktu reģistrāciju apliecinošus dokumentus iestājās gan Valsts prezidents Andris Bērziņš, gan Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa: viņus, līdzīgi kā daudzus vecākus, neapmierināja dzimšanas apliecību melnbaltais izskats, un ieviestās izmaiņas raisīja neizpratni. Sākot ar šā gada 1. janvāri, gan dzimšanas, gan laulības, gan miršanas apliecības tika izdrukātas vien uz parastas baltas lapas. Turpretī tagad pēc Tieslietu ministrijas pasūtījuma tipogrāfijā uz labāka papīra tika nodrukātas jaunās veidlapas ar gatavu krāsainu pamatni ar ģerboni, kas centralizēti tiks izplatītas visām pašvaldībām. Pagaidām veidlapu nodrukāšanai Tieslietu ministrija ir izlietojusi Ls 3500.
Ja kādu neapmierina apliecību melnbaltā versija, to bez maksas, kopš pirmdienas, ir iespējams apmainīt pret jaunā dizaina krāsaino variantu.
– Tagad dzimšanas apliecība atkal izskatās pēc dokumenta. Veidlapas ar krāsainu pamatni un ģerboni esam saņēmuši, mums atliek uz tām tikai uzdrukāt attiecīgo informāciju. Prieks, ka vairs nav jāparaksta parasta A4 formāta balta lapa. Pirmdien, reģistrējot bērniņu, atjaunoto krāsaina dizaina apliecību jau izsniedzām pirmajiem vecākiem, kas izmantoja iespēju vienlaikus apmainīt arī laulības reģistrācijas apliecību. Pagaidām gan neviens vēl nav lūdzis apmainīt gada pirmajos mēnešos izsniegtās dzimšanas apliecības melnbalto versiju, bet droši vien daļa, ņemot vērā, ka to var izdarīt bez maksas, izmantos šo iespēju: viss vēl priekšā, – atgriešanos pie iepriekšējā dizaina pozitīvi vērtē arī Madonas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vineta Lamberte.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 13.03.2013.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA