Šodien aprit 96. gadadiena, kopš Latvijas armijas pirmā komandiera Oskara Kalpaka dzīvību izdzēsa latviešu bataljona un vācu dzelzsdivīzijas spēku sadursmē pie „Airītēm" gūtie ievainojumi.
Šonedēļ daudzviet Latvijā Oskara Kalpaka atcerei tiek veltīti dažādi pasākumi. Viens no tiem – Madonas novada pašvaldības sadarbībā ar Madonas BJSS un Aizsardzības ministrijas Rekrutēšanas un jaunsardzes centru rīkotā pulkveža Oskara Kalpaka balvas izcīņa militarizētajā stafetē – norisinās jau 20. gadu un šajā laikā ir guvis atzinību skolu jaunatnes vidū.
Līdzīgi kā citus gadus, arī šoreiz sporta un atpūtas bāze „Smeceres sils" pulcēja pamatskolu, vidusskolu, arodvidusskolu un jaunsardzes vienību komandas no visas Latvijas. Militārajā stafetē kopumā piedalījās 36 komandas.
Sacensību galvenais tiesnesis Jānis Švika, iepazīstinot ar stafetes gaitu, norādīja, ka komandām būs jāsacenšas vairākos etapos. Pirmajā etapā komandām ar piecām patronām ir jāsašauj trīs baloni. Otrajā etapā notiek granātu mešana mērķī, bet trešajā jāveic slēpojums ar koka slēpēm. Pēdējos divos etapos komandu dalībniekiem ar astoņām patronām jānogulda pieci biatlona mērķi, kā arī līdz finišam jānogādā nestuves ar vienu no komandas biedriem.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs stafetes atklāšanai veltītajā parādē izteica pateicību visiem, kuri, organizējot sacensības, vienlaikus turpina ilggadējās tradīcijas.
– Militārajai stafetei piemīt ne tikai sportiska, bet arī simboliska un vēsturiska nozīme. Sportistiem, pirms tie dodas trasē, novēlu trīs lietas. Ticību sev un saviem spēkiem, jo tas ir pirmais un galvenais ceļā uz panākumiem. Otrkārt, aicinu augsti turēt godā savu komandu un tās garu, jo patiesais spēks slēpjas komandā. Un visbeidzot, treškārt, nepieciešama arī neliela sportiskā veiksme. Apvienojot visas trīs lietas, jūsu diena būs izdevusies un paši gūsiet daudz pozitīvu emociju, – stafetes dalībniekus uzrunāja Agris Lungevičs.
Arī Rekrutēšanas un jaunsardzes centra jaunsardzes departamenta direktora p. i. Judīte Suharevska aicināja stafetes dalībniekus izbaudīt komandu sacensības garu.
– Protams, visi esat atbraukuši ar domu uzvarēt, un, kā jau visās sacensībās, nekad nebūs tā, ka uzvarēs visas komandas, taču vēlos teikt, ka tie, kas ir ieradušies, savā ziņā jau ir guvuši uzvaru, jo ir uzvarēts slinkums, kas daudziem šajā vecumā piemīt un dažbrīd liek izvēlēties sēdēšanu pie datora, nevis aktīvu atpūtu. Esat uzvarējuši arī tādēļ, ka šajā ziemīgajā marta dienā atbraucāt uz „Smeceres silu", lai parādītu savu gatavību cīņai un pārbaudījumiem, – norādīja Judīte Suharevska.
Ar Oskara Kalpaka balvas izcīņas militarizētajā stafetē rezultātiem iepazīstināsim kādā no nākamajiem laikraksta numuriem.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto