Otrdien Mūzikas ierakstu Gada balvas ceremonijā balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā saņēma trimdas latviešu grupa „Čikāgas piecīši". Viedokli par šādu leģendārās grupas devuma novērtējumu lūdzu izteikt Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Modru Vilkaušu un Madonas novada pašvaldība kultūras nodaļas vadītāju Jāni Kļaviņu.
Pelnīta atzinība
– Tas ir ļoti labi, ka „Čikāgas piecīši" ir tā novērtēti un šādi viņiem pateikts paldies par to, ko viņi mūža garumā ir darījuši latviešu tautas pašapziņas un patriotisma stiprināšanā. Pateikties jau vajag visiem, bet māksliniekiem – jo īpaši, – uzsver Modra Vilkauša. – Patlaban viņi aktīvi koncertus vairs nesniedz, bet kāds pacēlums bija Atmodas laikā, kad viņi ieradās Latvijā un tūkstošiem cilvēku apmeklēja koncertus, izmantoja iespēju klātienē redzēt leģendāro grupu, kuras dziesmas magnetofona ierakstos, pārkopējot cits no cita, jau vairākus gadu desmitus bija klausījušies līdz tam, kaut tas bija aizliegts. „Čikāgas piecīšu" dziesmām raksturīgs ne tikai patriotisms, bet arī veselīgs humors. Kad es tās pirmoreiz dzirdēju, arī man iepatikās. Tā „Čikāgas piecīšiem" ir pirmā balva, un, lai to saņemtu, viņi bija mērojuši tālo ceļu no Amerikas. Acīmredzot, arī viņiem tas ir svarīgi, ka dzimtenē ir tā novērtēti. Labi, ka Mūzikas ierakstu Gada balvas organizētājiem tas ienāca prātā, un droši vien savs nopelns ir arī producentu apvienības vadītājai Elitai Mīlgrāvei.
Paliekoša vieta
– Šāda atzinība nepārsteidz, viņi ir to pelnījuši. Var diskutēt par muzikālo devumu un māksliniecisko vērtību, bet „Čikāgas piecīšiem", nenoliedzami, ir paliekoša vieta latviešu tautas pašapziņas, patriotisma un latvietības saglabāšanā. Viņu dziesmas padomju varas gados bija aizliegtas, tās nedrīkstēja ne dziedāt, ne klausīties, bet, neraugoties uz to, tauta tās labi zināja, – akcentē Jānis Kļaviņš. – Lai atceramies „Čikāgas piecīšu" koncertus Rīgā, Mežaparka lielajā estrādē un daudzviet citur Latvijā, to, kā viņu dziesmas trešās Atmodas laikā vienoja tautu. Arī pats esmu bijis vienā no šādiem koncertiem Madonas estrādē, kur ļaudis sāka pulcēties jau no paša rīta un aizņēma vietas, kaut gan koncerts bija paredzēts tikai vakarā. Tas viss joprojām ir spilgtā atmiņā, to tā vis nevar aizmirst. Bet Mūzikas ierakstu Gada balvas ceremonija sagādāja arī negaidītu, bet visnotaļ patīkamu pārsteigumu. Pirmo reizi balva tika pasniegta elektroniskās mūzikas kategorijā, un to saņēma mākslinieks KODEK no Madonas par ierakstu „Flavours from the Future".
Autore: ŽEŅA KOZLOVA